(Видео) Марадона погребан во присуство на 20 лица

By

Еден од најдобрите светски фудбалери, Диего Армандо Марадона, е погребан денес во Буенос Аирес на приватна церемонија на која присуствувале 20 луѓе. Марадона е погребан покрај родителите Диего и Далма.

На последното испраќање на фудбалската легенда биле присустни само членовите на семејството и неколку најблиски пријатели. Претходно, неколку милиони луѓе се поклонија пред ковчегот на Марадона, кој беше изложен во претседателската палата во Биенос Аирес. Километарската колона од граѓани и фанови минувала низ дури 20 блока од градот за да дојде до телото.

По смртта на легендарниот фудбалер, во Аргентина е прогласена тридневна жалост.

Ќе ви се допадне

Watch Rent-a-Girlfriend Episode 5 (https://animeheaven.pro/m/AD4Y/ep-5) at AnimeHeaven my anime heaven

Watch How Not to Summon a Demon Lord Episode 6 at AnimeFreak animefreak dororo