Аперол нокти во тренд: сочни и егзотични бои кои ќе го разубават ова лето

Свежите цитрусни нијанси во светот се најсигурната боја синоним за летото, па не е чудно што во наредните месеци ќе видиме маникири инспирирани од нив.

Од нежни пастелни нијанси до неонски, од целиот нокт во една боја и необични дезени до француски маникир и примероци од најсочните овошни дрвја, едно е сигурно – сезоната на Aперол нокти е пред нас.

Со исклучок на тиркизните и сините тонови кои не потсетуваат на море, свежите цитрусни нијанси се најсигурната боја синоним за летото во светот, па не е чудно што во наредните месеци ќе видиме маникир инспирирани од нив.

Некои претпочитаат малку понежни пастелни нијанси, други се посимпатични кон неонските, некои се одлучуваат за целиот нокт во една боја, други за необични дезени, француски маникир во споменатите нијанси или омбре ефект, а други за примероци од најсочните овошја, но едно е сигурно, пред да дојде сезоната на нокти во бојата на нашиот омилен коктел.

Ноктите во комбинација со нашите омилени освежителни коктели во вкусни цитрусни нијанси се совршена летна опција која не само што не потсетува на топлите сончеви денови, туку, барем во нашите мисли, нè носи на некои бајковити дестинации како Сицилија каде што растат лимоните во сонце или Севиља каде созреваат најсочните портокали.

Како што фризерите се согласуваат дека постои совршена нијанса на црвена коса која ќе одговара на секој од нас, водечките маникири тврдат дека постои и совршена цитрусна нијанса на маникир за секој тен, но бидејќи правилата, барем кога се работи за модата и убавина, се создадени за да се скршат, не гледаме зошто не треба само да го избереме стилот што најмногу ни се допаѓа.

Неонските, флуоресцентните портокалови нијанси се дефинитивно една од омилените опции, не можеме да погрешиме со портокаловите француски совети и разиграните дезени, а хромираните нијанси на нашите нокти ќе им дадат прекрасен глазиран изглед.

Опцијата е повеќе од доволна, а ние избравме едни од најубавите за сите оние на кои им недостига инспирација, пишува „Miss7“.

Scroll to Top