Долги елегантни фустани со длабоко деколте: модата на филмскиот фестивал во Венеција

Секој август, ѕвездите се собираат околу познатите канали на Венеција напознатиот филмски фестивал. Заедно со извонредните премиери на високоочекуваните проекти, венецијанскиот црвен тепих историски е дом на некои прилично големи модни достигнувања. Иако се веруваше дека оваа година работите ќе изгледаат малку поинаку, поради тековниот штрајк на актерите и режисерите во Холивуд, што значи дека членовите не можат да учествуваат во никаква промотивна активност за нивните филмови, не недостигаше гламур.

И покрај околностите, фестивалот продолжува, што значи дека голем број манекенки, режисери и креативци прошетаа во своите најдобри изданија за оваа пригода.

Бјанка Брандолини Д’Ада
Фустанот Schiaparelli од колекцијата пролет 2023 привлече големо внимание, пред се поради тоа што мораше да се гледа од секој агол, поради контрастниот лесен сатен од слонова коска и тешкото црно кадифе што се спојува заедно. Стајлингот е надополнет со накит од Картие.

Бјанка Балти
Фустанот од свилен шифон Ermanno Scervino на Бјанка Балти со превезени прерамки не доби доволно комплименти, но секако бојата и стилот заслужија да се најдат на листата на најдобро облечени Италијанки, особено поради накитот Pomelatto што ги носеше.

Елиза Весари
Амбасадорката на брендот Armani Beauty се истакна во фустан потпишан токму од оваа модна куќа. Со оглед на длабокото деколте, овој пат го избегна скапиот накит, а шминката и косата ги подреди на длабоко V деколте, а косата ја стави во пунџа, а со шминката само малку повеќе ги истакна очите.

Паола Турани
Италијанската манекенка блесна во снежно бел фустан на Zuhair Murad од колекцијата Resort 2024, а посебно внимание привлече деколтето со скапоцени камења. Но, тоа не е се, обетките на Картие, прстенот и нараквицата дадоа целосен ефект на оваа облека.

Силвија д’Амико
Силвија ја има главната улога во продукцијата на „Команданте“, со која беше отворен овогодинешниот фестивал, а за таа прилика облече едноставен, но елегантен фустан од Џорџо Армани.

Алберто Барбера и кумата на фестивалот Катерина Мурино
Фустанот Armani Privé со додаток на накит од Картие, Мурино докажа дека овој фестивал сè уште го носи духот на гламурот и луксузот на кој сме навикнати. Интересно е што фустанот тежи 10 килограми, што не можевте ни да го почувствувате во грациозните движења на овогодинешната кума на фестивалот.

Франческа де Стефано и Санто Версаче
Црното е црно, особено со кристали. И непогрешлив избор кога сакате да се истакнете од толпата на софистициран и елегантен начин.

Маријакарла Босконо
Креациите на Долче и Габана не се невообичаени на италијанскиот црвен тепих – сепак, тие ретко се гледаат. Наместо воодушевувачки тоалети, Маријакарла ги изненади сите во црвен оглавник и елече со лелеави ленти од тул.

Scroll to Top