Кармен дел Орефис на 91 година е модел со најдолг стаж во историјата

By

Кармен Дел Орефис имала само 13 години кога била забележана во автобус на улицата 57 во Њујорк, на пат кон час по балет. Сега, на 91-годишна возраст, таа се уште е во светот на модата, што ја прави модел со најдолг стаж во историјата.

dobivaj vesti na viber

Дел Орефис го опишува нејзиното воспитување како спартанско. Потекнува од сиромашно семејство, дете подготвено за какви било чудни работи што ќе им помогнат финансиски на нејзините родители. Имала среќа да стана модел, а првата работа ѝ била во студиото „Вог“ на авенијата Лекингтон. На сетот ја чекале фотографите Ирвинг Пен, Сесил Битон и Џон Ролингс.

За фотографите, таа беше вистинско откритие за свеж млад талент идеално прилагоден на нивната свежа млада модна индустрија. Постепено дошле до заклучок дека моделот кој може да раскаже приказна преку држење и став е многу покорисен од оној кој е само убав, а тоа беше особено важно во обликувањето на естетиката на американскиот моден бизнис. Четири пати била девојката од насловната, иако вели дека се расплакала кога ја видела првата насловна страница на киоскот.

„Изгледав како момче. Но, тоа беше лекција. Оттогаш почнав да го одвојувам вистинското јас од Кармен на насловните“, се сеќава таа во едно интервју од 1983 година.

Преку ден се сликала за „Вог“, а навечер шиела и правела други работи со мајка си за да преживее. Во 1947 година, нејзиниот хонорар бил зголемен на 10-25 долари на час. Таа се појавила на насловната страница на „Вог“ во октомври 1947 година на 16-годишна возраст, како една од најмладите девојки на насловната страница на магазинот. Исто така, таа беше на насловната страница на „Вог“ од ноември 1948 година. Потоа станала заштитно лице на магазинот „Харперс Базар“, а во 1960 година ја фотографирал Мелвин Соколски. Сликата наречена „Кармен Лас Менинас“ го обиколи светот. Марк Шо ја фотографираше за кампањата за долна облека Vanity Fair, а Дел Орефис го покрива лицето со раката. Таа беше муза на сликарот Салвадор Дали. Таа се повлече од манекенството по вториот брак во 1959 година, а на манекенството му се врати по третиот развод. Во 1984 година, таа се појави на насловната страница на „Кварант“, со поднаслов „За жена со стил“. Во 1993 година, таа се појави во „The Babe Business“, долгометражен документарен филм за моделите снимен во Њујорк и режиран од Дон Бојд за телевизијата Канал четири. Доби и почесен докторат на Универзитетот за уметности во Лондон, како признание за нејзиниот придонес во модната индустрија. Универзитетот спонзорираше ретроспективна изложба овековечена од илустраторот и долгогодишен пријател Дејвид Даунтон, со насловни страници на „Вог“, моменти од кариерата и фотографии од нејзината лична архива.

Од нејзиното враќање во индустријата, Дел Орефис се појави во кампањи за најпознатите модни куќи и прошета по пистата за Ана Суи, Стефан Ролан, Тиери Муглер и Гуо Пеи.

„Ќе одам до 105, па ќе видам дали сакам да ја сменам професијата“, изјавила Дел Орефис.

Предводени од уредниците на „Базар“, Дијана Вриланд и Кармел Сноу, Дел Орефис се бореше со нестабилен семеен живот и финансии и го прифати модниот свет од 40-тите и 50-тите како свое семејство.


Ќе ви се допадне