Тесен градник и притиснати гради, нов опасен моден тренд во Холивуд

Многу жени го поздравија доаѓањето на пуш-ап градниците за да го истакнат своето деколте. Меѓутоа, во земјата на славните се појави нов тренд, кој се чини дека е повеќе фокусиран на стискање на градите отколку на нивно подигање.

Славните личности, вклучувајќи ги Маја Џама, Зара Мекдермот, Рошел Хјумс, Лили Џејмс и Никол Шерцингер ги ставаат градите во тесни фустани и блузи, така што нивните гради изгледаат како да умираат за малку воздух и се подготвени да излезат од облеката во секоја секунда.

28-годишната Маја цело лето лулаше во интересни стилови додека го претставуваше британското реално шоу Love Island, на вечерата на Долче и Габана минатиот месец таа носеше сребрен фустан со реси што изгледаше премногу мало во две димензии.

Гледачите на Love Island се огласија на Твитер за да изразат загриженост поради деколтето на победничката Џес Хардинг (22), кога на шоуто носеше црвено бикини кое беше претесно за нејзините гради.

Не се само жените со поголеми гради кои се определуваат за овој моден тренд.

Пејачката Дуа Липа (27) се најде на црвениот тепих за премиерата на Барби во Лос Анџелес облечена во сребрен фустан со длабоко деколте. Фустанот беше несомнено зачудувачки, но нејзините гради изгледаа заробени.

Во минатото, жените се бореле против тесната облека, отфрлајќи ги корсетите и палеле градници како знак на ослободување, пишува модниот експерт Клеми Филдсенд за „Сан“.

Овој тренд потенцијално може да предизвика градите предвреме да станат виснати. Вистина е дека тоа е тренд од модните писти, а ѕвездите брзо ги носат најновите дизајнерски идеи на црвениот тепих. Водечките модни имиња како Версаче, Ненси Дојака и Ели Сааб имаа модели во тесни врвови и фустани на модните писти, па не е изненадување што познатите личности почнаа да го следат овој тренд.

Овој моден тренд доаѓа со предупредување. Познатите личности кои носат премногу тесни градници на забавите и на црвениот тепих веројатно не ги носат подолго отколку што им е потребно за да се фотографираат.

Експертите сметаат дека ваквата тесна облека не треба да се носи подолго. Истражувањата покажуваат дека дури 81% од жените во Обединетото Кралство носат градници кои не се прилагодени, што може да доведе до предвремено опуштање на градите.

Носењето погрешна големина на градникот може да го промени изгледот на вашите гради, а ако градникот не ги поддржува доволно градите, тоа може да предизвика нивно попуштање или попуштање, вели пластичниот хирург Пол Банвел.

Експертите од Универзитетот во Портсмут спроведоа истражување на жени кои трчаа во различни типови на градници и открија дека бистата се поместува до 21 см во секоја насока.

Иако не е добро да носите градник кој не дава соодветна поддршка, не е добро ниту да претерате со „поддршката“.

„Доколку носите премал градник, тој може да навлезе во ткивото на дојката и да предизвика болка“, вели експертот за долна облека Кејти Вир.

„Премногу мали корпи ќе предизвикаат градникот да ги сече градите, што ќе биде очигледно под вашата облека. Носењето премал градник ја намалува удобноста, предизвикува лошо држење на телото, ниска самодоверба и предвремено опуштање на градите бидејќи ткивото на дојката не е правилно потпрено, што значи дека лигаментите на Купер се истегнати“, додала таа.

Сè на сè, тоа е непријатно, грдо и кој сака виси гради пред време, прашува модниот експерт Клеми Филдсенд во The Sun. Таа се надева дека познатите личности ќе ги послушаат советите и мирно ќе изберат фустани со соодветна големина со нивните стилисти. Во спротивно, тие ќе го извршат едно од најалармантните злосторства во модата.

Scroll to Top