Почина Алберт Удерцо, легендарниот уметник зад стриповите „Астерикс и Обеликс“

Францускиот цртач на стрипови и автор на еден од најпродаваните стрипови на светот „Астерикс“,  Алберт Удерцо, почина на 92 годишна возраст од срцев удар. Веста …

Почина Алберт Удерцо, легендарниот уметник зад стриповите „Астерикс и Обеликс“ Прочитај повеќе »