Александар Лукашенко

Лукашенко воведе смртна казна за сите велепредавници

Белорускиот претседател Александар Лукашенко потпиша закон со кој се воведува смртна казна за државни службеници и воен персонал. Медиумите пренесуваат дека со тоа сака да …

Лукашенко воведе смртна казна за сите велепредавници Прочитај повеќе »

(Видео) Путин има Паркинсонова болест или рак, сметаат некои теоретичари на заговор

Путин има Паркинсонова болест или рак, сметаат некои теоретичари на заговор. Рускиот претседател бил снимен во февруари кога го посетил претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, …

(Видео) Путин има Паркинсонова болест или рак, сметаат некои теоретичари на заговор Прочитај повеќе »

Лукашенко: Путин ги излекува сите коронавируси во светот

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, за време на средбата со гувернерот на Приморскиот крај, Олег Кожемјак во Владивосток, рече дека неговиот руски колега, Владимир Путин …

Лукашенко: Путин ги излекува сите коронавируси во светот Прочитај повеќе »

Го пренасочив авионот за да заштитам животи, рече Лукашенко и го обвини уапсениот новинар дека планирал крваво востание

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко пред пратениците изјавил дека бил принден да го приземји авионо кој летал од Атина за Литваинја, а во кој се …

Го пренасочив авионот за да заштитам животи, рече Лукашенко и го обвини уапсениот новинар дека планирал крваво востание Прочитај повеќе »

Атентатот на Лукашенко бил планиран да се случи за време на парадата на 9. мај? – Белорускиот претседател открил кои сè сценарија му ги подготвувале атентаторите

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, објаснил како било планирано врз него да се изврши атентат и да се направи државен удар во земјата. Тој смета …

Атентатот на Лукашенко бил планиран да се случи за време на парадата на 9. мај? – Белорускиот претседател открил кои сè сценарија му ги подготвувале атентаторите Прочитај повеќе »

Лукашенко: Уапсена е група која планирала да ме убие мене и моето семејство, веројатно поврзани се со ФБИ и ЦИА

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, соопшти дека била уапсена група на лица која планирала да го убие него и неговите деца. Тој посочи дека групата …

Лукашенко: Уапсена е група која планирала да ме убие мене и моето семејство, веројатно поврзани се со ФБИ и ЦИА Прочитај повеќе »

Евровизија ја забрани белоруската песна зашто ги исмева протестите против Лукашенко

Од Евровизија ја забранија песната на Белорусија „Ќе ве научам“, на групата „Галаси Зместа“. Тие ќе мора да ја преработат или да изберат нова. Во спротивно …

Евровизија ја забрани белоруската песна зашто ги исмева протестите против Лукашенко Прочитај повеќе »

(Видео) „Луѓе, па јас за ништо не одлучувам“ – Лукашенко објави снимка од Светлана Тихановска во која признава дека работи за западните земји

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, објави снимен разговор меѓу опозиционерите, во кој нивниот предводник Светлана Тихановска, јасно им дава до знаење на нејзините поддржувачи дека …

(Видео) „Луѓе, па јас за ништо не одлучувам“ – Лукашенко објави снимка од Светлана Тихановска во која признава дека работи за западните земји Прочитај повеќе »

Александар Лукашенко: Опозицијата не сакаше пребројување на гласовите и нови избори, само доброволно да ја предадам власта

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјавил дека белоруската опозиција не сакала повторно пребројување на гласовите, ниту пак нови избори. Тие само сакале тој доброволно да …

Александар Лукашенко: Опозицијата не сакаше пребројување на гласовите и нови избори, само доброволно да ја предадам власта Прочитај повеќе »

Лукашенко: Изборите во САД се срамота и исмејување со демократијата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ги нарече претседатеските избори во САД, срамни и дека претставуваат потсмевање со демократијата. „Погледнете што се случува со овие избори. …

Лукашенко: Изборите во САД се срамота и исмејување со демократијата Прочитај повеќе »

Лукашенко се закани: „Кој ќе ги допре моите војници, ќе остане без рака“

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека нема намера да се повлече од власта и најави остри реакции во иднина во пресметка со опозицијата. „Веднаш …

Лукашенко се закани: „Кој ќе ги допре моите војници, ќе остане без рака“ Прочитај повеќе »

Лукашенко е загрижен за народот – „Што ќе правите без мене“

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, повторно изјави дека не се држи грчевито за власта поради себе, туку дека е загрижен за иднината на луѓето во …

Лукашенко е загрижен за народот – „Што ќе правите без мене“ Прочитај повеќе »

(Видео) Лукашенко бара помош од Путин за да ги задуши протестите во Белорусија

Претседателот на Белорусија побара помош од својот руски колега Владимир Путин за да ги спречи протестите во неговата земја. Двајцата лидери се сретнаа во Сочи. …

(Видео) Лукашенко бара помош од Путин за да ги задуши протестите во Белорусија Прочитај повеќе »

Лукашенко се закани: Ако ја нападнете Русија, Белорусија влегува во војна

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, упати заканувачка порака до западните земји, дека во случај да ја нападнат Русија, неговата земја ќе влезе во војна. „Ако …

Лукашенко се закани: Ако ја нападнете Русија, Белорусија влегува во војна Прочитај повеќе »

Александар Лукашенко ја киднапирал белоруската опозициска лидерка

Германските власти се сомневаат дека претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, е поврзан со исчезнувањето на опозиционерката во земјата, Марија Колесникова. Германија го повика Лукашеко да …

Александар Лукашенко ја киднапирал белоруската опозициска лидерка Прочитај повеќе »

(Видео) Лукашеко е притиснат од сите страни, бара спас во Путин

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, кој е на власт 26 години и кој, како што пренесува Си-ен-ен, е последниот европски диктатор, вчера одби да ги повтори …

(Видео) Лукашеко е притиснат од сите страни, бара спас во Путин Прочитај повеќе »

Александар Лукашенко: Ни мртов не ја давам Белорусија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, денеска на митингот пред своите приврзаници во Минск, јавно им упати порака на западните лидери и земјите членки на НАТО, дека …

Александар Лукашенко: Ни мртов не ја давам Белорусија Прочитај повеќе »

(Видео) Чак Норис му се закани на Лукашенко

Познатиот американски глумец Чак Норис преку видео обраќање, му се закани на белорускиот претседател Александар Лукашенко. Лукашенко е популарен во моментов во светската јавност, поради …

(Видео) Чак Норис му се закани на Лукашенко Прочитај повеќе »

(Видео) Откако ги спуштија штитовите, демонстрантите ги прегрнаа полицајците во Белорусија

На социјалните мрежи се споделуваат фотографии од Белорусија, на кои голем број граѓани ги прегрнуваат полициските службеници, откако истите ги спуштија штитовите. Во изминатите неколку …

(Видео) Откако ги спуштија штитовите, демонстрантите ги прегрнаа полицајците во Белорусија Прочитај повеќе »

Спречен атентат врз противничката на Александар Лукашенко

Шефот на КГБ во Белорусија, Валериј Вакулчик, денеска во јавноста соопшти дека бил спречен атентат врз кандидатот на опозицијата на претседателските избори во земјата, Светлана …

Спречен атентат врз противничката на Александар Лукашенко Прочитај повеќе »

Scroll to Top