здравје

Д-р Мина Маринковиќ: И во Македонија е тренд родители да им подаруваат филери на тинејџери

Трендот големи усни кои најчесто ги гледаме кај познатите инфлуенсерки, пејачки, водителки на социјалните мрежи е тренд со кој се пркоси на староста, но и …

Д-р Мина Маринковиќ: И во Македонија е тренд родители да им подаруваат филери на тинејџери Прочитај повеќе »

Петар Грашо е хипоходрик, а Хана обожава долги прошетки: Хрватскиот пар открива какви се во приватниот живот

Долги прошетки и правилна исхрана, Хана Хуљиќ која го чека првото дете со сопругот Петар Грашо, откри како се грижи за нејзиното здравје. Таа откри дека …

Петар Грашо е хипоходрик, а Хана обожава долги прошетки: Хрватскиот пар открива какви се во приватниот живот Прочитај повеќе »

Апстиненцијата од секс е лоша за здравјето

Апстиненција од секс влијае на расположението, ама може да има и сериозни последици по здравјето. Испитувањата покажале дека луѓето што немаат секс долго време се …

Апстиненцијата од секс е лоша за здравјето Прочитај повеќе »

Евровизија е добра за здравјето на луѓето

Британските научници дошле до откритие дека гледањето Евровизија може да биде добро за здравјето на гледачите. Ова натпреварување има телевизиска публика од повеќе од 180 милиони …

Евровизија е добра за здравјето на луѓето Прочитај повеќе »

Зелениот чај може да го оштети црниот дроб

Екстрактот од зелен чај може да предизвика оштетување на црниот дроб, вели Европската агенција за безбедност на храната. Покрај сите добри страни што му се препишуваат …

Зелениот чај може да го оштети црниот дроб Прочитај повеќе »

Откријте ги раните симптоми на дијабетес

Дијабетес тип 2 може да предизвика сериозни здравствени компликации, на пример откажување на бубрег и слепило. Тој го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар. …

Откријте ги раните симптоми на дијабетес Прочитај повеќе »

Шерон Стоун првпат проговори за последиците од мозочниот удар

Актерката Шерон Стоун во 2001 година имала мозочен удар за кој сега проговори јавно. Таа имала 43 години и по ударот морала отпочеток да учи …

Шерон Стоун првпат проговори за последиците од мозочниот удар Прочитај повеќе »

Домашен рецепт за отстранување на влакненцата од лицето

Влакненцата на лицето се вистински кошмар за жените. Но, постои маска за лице што можете да ја направите сами, а која помага во нивното отстранување. …

Домашен рецепт за отстранување на влакненцата од лицето Прочитај повеќе »

Победете ја настинката со домашен лек за имунитет

Во текот на зимските денови едноличната исхрана најмногу ја ослабува способноста на организмот да се избори со болестите. Затоа во овој период е важно редовно …

Победете ја настинката со домашен лек за имунитет Прочитај повеќе »

Марина Туцаковиќ е во тешка здравствена состојба

Српскиот текстописец Марина Туцаковиќ веќе неколку недели е на лекување на институтот за онкологија и радиологија во Србија. Информацијата прв ја пренесе српски „Телеграф“, кој …

Марина Туцаковиќ е во тешка здравствена состојба Прочитај повеќе »

Исчистете го домот од бактерии и вируси по помината настинка

За време на настинка бактериите и вирусите се шират насекаде околу нас, а ги има и во нашиот дом. Сепак, постои едноставен начин за да …

Исчистете го домот од бактерии и вируси по помината настинка Прочитај повеќе »

ДАМИ, ВНИМАВАЈТЕ: Силните менстраулни болки може да се предзнак за неплодност

Ако имате силни грчеви кои ве спречуваат во извршување на секојдневните активности, морате да знаете дека овој вид на грчеви не е многу нормална ситуација. …

ДАМИ, ВНИМАВАЈТЕ: Силните менстраулни болки може да се предзнак за неплодност Прочитај повеќе »

Шест фармацевски лекови кои веднаш ќе ви ГО ВЛОШАТ вашето здравје

Можете ли да погодите колку Американци земаат лекови на рецепт? Дали мислите еден на 20 или можеби 1 на 10? Или можеби помисливте еден на …

Шест фармацевски лекови кои веднаш ќе ви ГО ВЛОШАТ вашето здравје Прочитај повеќе »

Лошо по нашето здравје – Kога правиме скара сите ја правиме оваа опасна работа

Правењето скара е многу опасно за сите нас. Тоа е така, бидејќи со правењето скара се ослободува канцерогена материја која се означува како акролеин. Затоа …

Лошо по нашето здравје – Kога правиме скара сите ја правиме оваа опасна работа Прочитај повеќе »