НОВО

Бизнисмен се фрли од 54 кат од зграда во Њујорк, ден пред трагедијата ѝ побарал развод на сопругата

Бизнисменот Дејл Чејни се фрлил од 54 кат од зграда во Њујорк. Вечерта престојувал во познат бар, кој се наоѓал во зградата на истиот кат, …

Бизнисмен се фрли од 54 кат од зграда во Њујорк, ден пред трагедијата ѝ побарал развод на сопругата Прочитај повеќе »

УНЕСКО ја прогласи Одеса за светско културно наследство

Украинскиот град Одеса прогласен е за светско културно наследство, соопштија од УНЕСКО. За време на руската агресија овој град неколкупати беше бомбардиран. „Прогласувањето на Одеса …

УНЕСКО ја прогласи Одеса за светско културно наследство Прочитај повеќе »

(Видео) Најголемиот авион во светот има крила подолги од фудбалско игралиште и постави рекорд со пробен лет од 6 часа

„Д Рок“ е најголемиот авион во светот. Овој авион има крила подолги од фудбалско игралиште и има шест мотори. Авионот го заврши 6 часовниот пробен …

(Видео) Најголемиот авион во светот има крила подолги од фудбалско игралиште и постави рекорд со пробен лет од 6 часа Прочитај повеќе »

Хороскоп за 27 јануари: бикот размислува за пари, на стрелецот му треба одмор

ОВЕН Желбата за доминација и барањата кои моментално се поставуваат пред вас, бараат добро да размислите за се што правите. Мора да бидете поумерени. Но, …

Хороскоп за 27 јануари: бикот размислува за пари, на стрелецот му треба одмор Прочитај повеќе »

(Видео) Мара и Милун од Црна Гора градот го заменија со село: молзат крави, чуваат овци и сакаат планина повеќе од море

Мара и Милун Апрчовиќ од Црна Гора животот во град го замениле со живот на село. Таа и нејзиниот сопруг имаат куќа во близина на …

(Видео) Мара и Милун од Црна Гора градот го заменија со село: молзат крави, чуваат овци и сакаат планина повеќе од море Прочитај повеќе »

(Видео) Тинејџерка научи да плете од јутјуб-видеа и сега заработува пари за факултет

Макена Дрилинг на 13 години научила да плете гледајќи видеа на јутјуб, па почнала да прави играчки и да ги продава на локални панаѓури. Откако …

(Видео) Тинејџерка научи да плете од јутјуб-видеа и сега заработува пари за факултет Прочитај повеќе »

Навивачите на Ѓоковиќ откачија по победата во Мелбурн, ама доминира Македонец

Навивачите на Ѓоковиќ се собраа пред арената Род Лејвер во Мелбурн за да ја прослават победата против Андреј Рубљов. Меѓу нив доминираше навивач со македонско …

Навивачите на Ѓоковиќ откачија по победата во Мелбурн, ама доминира Македонец Прочитај повеќе »

Мохе е град во кој температурата се симнува до -53 и топлата вода замрзнува во воздухот

Температурите во најсеверниот град во Кина, Мохе паднаа на -53 степени Целзиусови, што е најстудената температура досега забележана, соопштија метеоролозите. Сместен во североисточната провинција Хеилонгџијанг, …

Мохе е град во кој температурата се симнува до -53 и топлата вода замрзнува во воздухот Прочитај повеќе »

Задоцнил на мечот со Барса поради секс, им дал три гола, па се разбудил со три навивачки на Реал

Колумбискиот фудбалер Фаустино Асприлја е еден од ретките кои може да се пофали дека и дал три гола на Барселона во Лига шампиони. Натпреварот се …

Задоцнил на мечот со Барса поради секс, им дал три гола, па се разбудил со три навивачки на Реал Прочитај повеќе »

Луѓето што користат знаковен јазик може да ги разберат гестикулациите на шимпанзата, тврдат научници

Луѓето кои користат знаковен јазик може да ги разбираат гестовите што дивите бонобо шимпанза ги користат меѓу себе, заклучиле истражувачи од новата видео-студија во која …

Луѓето што користат знаковен јазик може да ги разберат гестикулациите на шимпанзата, тврдат научници Прочитај повеќе »

„Венсдеј“ го зголеми бројот на туристи во Романија на локациите не кои снимаше серијата

Серијата „Венсдеј“ која се емитува на платформата Нетфликс ги предизвика фановите на серијата да ја посетата Романија и да го зголемат бројот на туристи на …

„Венсдеј“ го зголеми бројот на туристи во Романија на локациите не кои снимаше серијата Прочитај повеќе »

Хороскоп за 26 јануари: овенот ќе ги остави работите недовршени, вагата е расположена за флерт

Овен Заради некоја причина, ќе се повлечете од една врска и ќе ги оставите работите недовршени. Ако започнете нова работа, а претходно не сте ги …

Хороскоп за 26 јануари: овенот ќе ги остави работите недовршени, вагата е расположена за флерт Прочитај повеќе »

Срцето ќе ми запре кога ќе отидам на гробот на Тоше: фановите од Балканот го прославуваат роденденот на поп-пејачот

Петнаесет години по смртта на Тоше Проески, фановите од целиот регион и понатаму го прославуваат денот на неговото раѓање. На социјалните мрежи објавуваат песни, заеднички …

Срцето ќе ми запре кога ќе отидам на гробот на Тоше: фановите од Балканот го прославуваат роденденот на поп-пејачот Прочитај повеќе »

Во пустинските делови на Алжир падна снег по 11 години

Снег падна во пустинските области во југозападниот дел на Алжир, прв по 11 години, пишуваат локалните медиуми. Ова е и прв студен бран во регионот …

Во пустинските делови на Алжир падна снег по 11 години Прочитај повеќе »

(Видео) Со нова серенада битолската група „Милениум“ одбележа 20 години јубилеј

Битолска група „Милениум“ сними нова серенада „Ќе те шетам по Широк сокак“ со која одбележува 20 години јубилеј на сцената. Песната е автентична за битолскиот …

(Видео) Со нова серенада битолската група „Милениум“ одбележа 20 години јубилеј Прочитај повеќе »

Ти посакувам повеќе причини за насмевка во иднина, му посака Олена на Володимир за неговиот 45. роденден

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денес го прославува 45. роденден, а неговата сопруга Олена му испрати емотивна порака која ја сподели со јавноста. „Често ме прашуваат …

Ти посакувам повеќе причини за насмевка во иднина, му посака Олена на Володимир за неговиот 45. роденден Прочитај повеќе »

Мирослав Илиќ ќе слави златен јубилеј со концерт во Скопје

Српскиот пејач Мирослав Илиќ на 18 март ќе одржи концерт во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Со концертот тој ќе го одбележи златниот јубилеј, 50 …

Мирослав Илиќ ќе слави златен јубилеј со концерт во Скопје Прочитај повеќе »

Scroll to Top