Брза чоколадна торта без јајца

Состојки:
187 гр брашно, 200 гр шеќер, 30 гр какао во прав, ½ лажичка сол, 1 лажичка сода бикарбона, 1 лажичка екстракт од ванила, 1 лажичка бел оцет, ⅓ чаша растително масло, 237 ml вода.

Глазура:
3 лажици омекнат путер, 3 лажици какао во прав, 1 лажица мед, 1 лажичка екстракт од ванила, 125 гр шеќер во прав, 3 лажици полномасно млеко или павлака.

Подготовка:
Во поголем сад измешајте ги брашното, шеќерот, какаото во прав, солта и сода бикарбоната. Промешајте да се соединат. Додадете ванила, оцет, масло и вода на сувите состојки и измешајте со процесор за храна или изматете додека состојките целосно не се соединат. Истурете во подготвениот (подмачкан или обложен со хартија за печење) сад за печење и печете 30-35 минути. Оставете да се излади додека ја подготвувате глазурата. Измешајте го омекнатиот путер, какао, мед, ванила и шеќер во прав. Мешајте на мала брзина околу 30 секунди. Полека додавајте го млекото, една по една лажица, додека не ја постигнете саканата конзистентност. Премачкајте го изладениот колач.

Scroll to Top