Мадрид го погодија најголемите снежни врнежи во последните 40 години

By

Мадрид го погодија најголемите снежни врнежи во последните 40 години, пишуваат светските медиуми. Бурата Филомена прекри делови со многу снег, при што во половина од земјата е прогласена црвена тревога.

Мадрид е еден од најтешко погодените градови. Надлежните велат дека во наредните 24 часа, очекуваат да заврне 20 сантиметри снег.

Аеродромот е затворен, исто како и некои патишта. Од синоќа, голем број возила се заглавени на автопат во близина на главниот град, па на помош дојдоа пожарникарите, а во некои места и војската. Властите им порачаа на луѓето да ги избегнуваат сите несуштински патувања.

Според локалните медиуми, ова се најголемите снежни врнежи во Мадрид во последните 40 години. Студеното време ќе продолжи и викендов, при што температурите во Мадрид ќе се спуштат до -12 Целзиусови степени.

 

Ќе ви се допадне

AnimeDao: Lagrange: The Flower of Rin-ne Season 2 anime episode 12 online free at https://animedao.nl animedao one punch man

Website https://4anime.biz: Watch Romeo and the Black Brothers 4anime Episode 33 4anime death parade

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://kissanime.mx: Watch Chunin Exam on Fire! and Naruto vs. Konohamaru! kissanime Episode Full kissanime official site

Forexfactory: https://www.forexfactory.com/gogoanimebe

Mobypicture: http://www.mobypicture.com/user/gogoanimebe