Почина фудбалерот на Милан, Патрицио Билио

Поранешниот фудбалер на Милан Патрицио Билио, почина на 48 години. Му се слошило додека играл падел. И покрај брзата реакција, лекарите, не успеале да го спасат. Во кариерата покрај Милан играше за Верона, Монца, Анкона, Ливорно, Кристал Палас, Аберден и други.

Се пензионираше во 2011 година, а оттогаш беше тренер во школоата на Милан во Кувајт. За потсетување, неодамна починаа легендарниот фудбалери Синиша Михајловиќ и Џанлука Вијали.

Подоцна се шпекулираше во јавноста дека нивната прерана смрт е поврзана со земањето забранетите супстанци во деведесетите години, кога имаше многу допинзи, а малку контроли.