Кина сакала да инфилтрира шпион во парламентот во Австралија

By

Австралија ги истражува наводите за тоа дека Кина се обидела во нивниот парламент да инфилтрира свој шпион, соопштиле од Австралиската известувачка служба ASIO.

Австралиската агенција, која, како што пренесува „Ројтерс“, ретко ги објавува своите соопштенија, сега истаканала дека сериозно ги истражува ваквите наводи.

Агенцијата издала соопштение откако една од тамошните телевизии објавила дека Кина наводно му понудила 679.000 долари вредна продавница за луксузни автомобили на Бо Ник Зао, за да се кандидира за пратеничко место во федералното собрание на Австралија.

„Ројтерс“ пренесува дека Зао во март е пронајден мртов во соба во мотел во Мелбурн. Како што пренесува „Ројтерс“ официјалните лица во кинеската амбасада во Камбери не биле достапни за коментар за ваквата афера.

Директорот на ASIO Мајк Бурџис изјавил дека официјалните претставници на агенцијата, биле свесни за овие наводи, уште пред да бидат објавени на телевизија и дека веќе почнале да ги истражуваат.

Ќе ви се допадне

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

stream anime online GoGoAnime That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

Bleach Episode 360

anime stream How NOT to Summon a Demon Lord Ω

BANANA FISH Episode 24

animes online Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2