Кој им го плати одморот на Борис Џонсон и неговата свршеница?

By

Одборот на британскиот парламент покрена истрага за луксузниот одмор на премиерот Борис Џонсон на Карибите за да утврди од каде извираат финансиите и кој истиот му го има платено, пишуваат британските медиуми.

Истрагата почна на почетокот на минатата недела, пишува британскиот медиум „Обзервер“. Џонсон и неговата свршеница Кери Сајмондс ги минаа  новогодишните празници на приватниот остров Мистик, на архипелагот Гренадини во Карпиското Море.

Британскиот премиер претходно навел дека одморот му го платил бизнисменот Дејвид Рос, кој е и донатор на неговата Конзервативна партија, и истиот го чинел 17.300 евра.

Рос на почетокот негираше дека му дал пари на Џонсон, тврдејќи дека не поседува вила на Карибите и дека само му помогнал на Џонсон да го организира аранжманот.

Неговиот портпарол подоцна изјави дека станува збор за плаќање во натура. Опозиционите лабуристи побарале од одборот да покрене истрага, а британската влада досега се нема огласено по ова прашање.

Ќе ви се допадне

Website https://animeflix.nl: Watch Catnapped (Dub) animeflix Episode Full animeflix dragon ball super

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE

https://animebee.to anime to watch

AnimeFLV: Ascendance of a Bookworm (Dub) anime episode 14 online free at https://animeflv.uk watch anime free

Forexfactory: https://www.forexfactory.com/gogoanimebe

Note: https://note.com/kissanimemx