Од Белата куќа велат дека Русија ќе им испрати храна на Северна Кореја во замена за муниција

Русија настојува да набави што повеќе муниција од Северна Кореја за да ја засили војната против Украина, објави во четвртокот Белата куќа, а пренесе „Политико“.

Портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби им рече на новинарите на брифинг дека Владимир Путин веројатно ќе испрати храна во Пјонгјанг во замена за муниција.

„И понатаму сме загрижени дека Северна Кореја ќе ѝ даде поддршка на Русија во воените операции против Украина и ќе имаме нови информации дека Русија активно настојува да набави дополнителна муниција од Северна Кореја“, рече Кирби.

Таков развој доаѓа во момент кога Москва побара помош од другите земји, како Иран, затоа што настојува да троши опрема и муниција на военото поле во Украина.

Русија ги исцрпува резервите на муниција додека се впушта во битка инч по инч за територија во јужна и источна Украина. Битката за градот Бахмут во Донбас го забави напредувањето на Русија, барајќи дополнителна потрошувачка на муниција и употреба на артилерија.

Помошта на Северна Кореја би допринела руските сили да ги пополнат своите залихи во пресрет на очекуваната офанзива кон Украина на пролет, пренесе „Политико“, потсетувајќи дека администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден во декември го обвини Пјонгјанг дека обезбедува проектили и ракети на бојното поле на руската платеничка паравоена група Вагнер, која предводеше најголемиот дел од борбите во Бахмут.

 

Scroll to Top