Од мистериозна болест се заразиле 300 патници на крузер

Повеќе од 300 патници и членови на екипажот се заразиле со мистериозна болест на брод за крстарење. Луѓето се заразиле во периодот од 26 февруари до 5 март, на крстаречкиот брод „Принцес Руби“, додека патувале од Тексас за Мексико и назад. 

Од 2.881 патници, 284 пријавиле дека се болни односно околу 10 проценти, според Центрите за контрола и превенција на болести ЦДЦ. Од 1.159 членови на екипажот, 34 се разболеле, што е околу три проценти, пренесува „Метро“.

Според податоците на ЦДЦ, доминантни симптоми меѓу засегнатите се повраќање и дијареа. До денес, причината за болеста е непозната. По избивањето на инфекцијата, членовите на екипажот ги информирале гостите за зголемениот број на заболени на бродот.

Членовите на екипажот исто така го засилија чистењето и дезинфекцијата и собраа примероци од столицата од некои болни гости за да ги испратат во лабораторија во ЦДЦ за тестирање. Болеста најверојатно била предизвикана од норовирус, изјави портпаролот на бродот за CBS News.

Сепак, сè уште нема официјални информации за причината за инфекцијата. Станува збор за заразен вирус кој често се нарекува „вирусот на крстосувачот“. Повеќе од 90 отсто од болестите, кои вклучуваат дијареа на бродовите за крстарење, се предизвикани од норовирус, известува ЦДЦ.

„Членовите на екипажот на болните патници им рекле да се изолираат во нивните кабини“, рече портпаролот на линијата за крстарење.

Епидемиолозите и здравствените службеници од ЦДЦ реагираа на заразата на 5 март во Галвстон. Засега не се знае дали некој од патниците е хоспитализиран.

На крузерот била и принцезата Руби која веќе тргнала на друго патување, на седумдневна турнеја на Карибите, изјавија од компанијата за CBS News.

Ова не е прв пат принцезата Руби да се најде на насловните страни поради болест на бродот. На крузерот имаше бројни епидемии на коронавирус, а една од нив се случи и во 2020 година на пат за Австралија, кога на бродот се најдоа 10% од луѓето кои беа први заразени со коронавирусот.