Почина водителка на Би-би-си, а семејството смета дека причината за нејзината смрт е вакцината што ја примила пред десетина дена

By

Радиоводителката на британската мрежа Би-би-си, Лиса Шо, починала по добивањето згрутчување на крвта, само десетина дена по примањето на вакцината на „Астра зенека“, објавиле членови од нејзиното семејство.

dobivaj vesti na viber

Нејзините блиски сметаат дека вакцината е причината за смртта на Лиса. Таа добила тешки главоболки една недела по вакцинирањето, а потоа и тешко се разболела. Таа починала минатиот петок во амбуланта во Њукасл.

Роднините потврдиле дека таа била на интезивна нега поради згрутчувањата во крвта и поради крвавење, пишува Би-би-си. Лиса работела за радиото на Би-би-си од 2016 година, а била и нивна репортерка задолжена за североистокот на Велика Британија.

Семејството вели дека е шокирано и дека нејзината загуба им оставила голема дупка во нивните животи, која никогаш нема да може никој да ја пополни.

„Секогаш ќе ја сакаме и засекогаш ќе ни недостига“, велат тие.

Рик Мартин, извршниот уредник на радиото на Би-би-си во Њукасл, раскажа дека сите се скршени од губењето на Лиса и дека со мислите се со неа и нејзиното семејство.

„Таа беше верна колешка, брилијантна водитлека, прекрасна пријателка, сакана сопруга и мајка. Сакаше да оди на работа, а и публиката ја сакаше неа. Изгубивме посебен човек во нашите животи, кои им значеше голем број луѓе“, рече Рик.

Наодите на Лиса сѐ уште не се готови и засега се утврдуваат околностите под кои настанала нејзината смрт. Уште никој со сигурност не може да тврди дека причината за смртта настанала од примената вакцина, но семејството е убедено дека причината е тоа.

Ќе ви се допадне