Сигнал кој дојде длабоко од вселената ги збуни научниците

By

Сигнал кој бил уловен од длабичините на вселената ги збуни научниците. Деталите од новото откритие се објавени во списанието Nature astronomy, a е наведено дека се работи за Месечина која орбитира околу Ѕвезда оддалечена околу 5500 светлосни години од Земјата.

dobivaj vesti na viber

Потврда за новото откритие допрва треба да се очекува, затоа што месечината е премногу оддалечена за да се набљудува директно од Земјата.

Таа го доби името Kepler-1708 b-i, прв кој ја забележал е вселенскиот телескоп „Кеплер“ кој сега веќе не работи.

Доколку постоењето на оваа Месечина биде потврдено, научниците велат дека таа би можела да биде составена од гас и да биде 2,6 пати поголема од Земјата.

Бидејќи е многу светлосни години оддалечена од нашиот Сончев систем, набљудувањето и проучувањето на ваквите Месечини е тешко изводливо.

Астрономите велат дека има докази дека тие постојат иако се многу слаби. Тоа може да биде правилниот пад во осветлувањето кое го емитуваат егзопланетите, познати и како криви на транзитната светлина.

Научниците веруваат дека егзомесечината е прилично поинаква од планетарниот сателит каков што го имаме во нашиот Сончев систем, кога е во прашање нивното настанување и начинот на орбитирање.

 

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Naruto: Shippuden (Dub) Episode 499

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO Episode 5

AnimeHeaven Tokyo Ghoul

AnimeHeaven JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 30

anime streaming Naruto: Shippuden (Dub)

tải go88