Сондата Војаџер не знае каде се наоѓа во вселената и испраќа погрешни податоци, велат научниците

By

Сондата Војаџер 1 од меѓуѕвездениот простор испраќа погрешни податоци за нејзината локација, велат научниците. Тој е оддалечен околу 23 милијарди километри од Земјата и продолжува да лета во Сончевиот систем со брзина од околу 61.000 километри на час.

dobivaj vesti na viber

Инженерите од вселенската агенција на НАСА, кои работат на ова елтало старо 44 години, неодамна рекоа дека се вознемирени од артикулационата и контролниот систем на сондата, која генерира податоци кои се сомнителни.

„Ваква мистерија, на некој начин е вообичеаена во оваа фаза од мисијата ‘Војаџер’“, рече Сузен Дод, проект менаџер на Војаџер 1 и 2 во лабораторијата за млазен погон на НАСА.

Сондата беше лансирана во 1977 година и се наоѓа во меѓуѕвездениот простор веќе речиси 10 години.

 Voyager 1 slike 1.jpg - NASA

Неверојатно, ова вселенско летало продолжува да испраќа податоци назад на Земјата, но неодамна неговите телеметриски податоци беа неточни. Податоците едноставно не се совпаѓаат со вистинската позиција и условите на сондата на НАСА.

Тимот сè уште ги испитува чудните податоци за артикулација и контрола на ставот (AACS), бидејќи не се сигурни дали проблемот доаѓа директно од тој систем или некој друг дел од авионот.

 Voyager 1 slike 2.jpg - NASA

„Двете летала се стари околу 45 години, што е далеку над она што организаторите на мисијата го очекуваа. Не треба да се заборави дека сме во меѓуѕвезден простор, опкружени со високо зрачење во кое ниту една сонда не летала“, рече Дод.

„Постојат големи предизвици за инженерскиот тим, но мислам дека ако постои начин овој проблем да се реши со AACS систем, нашиот тим ќе го пронајде“, додаде тој.

Проблемот не влијае на ниту еден од научниците инструменти на „Војаџер 1 сондата“ кои останаа оперативни 44 години подоцна, а тимот очекува дека двете сонди ќе продолжат да работат и по 2025 година.

 Voyager 1 slike 5.jpg
 Voyager 1 slike 4.jpg - NASA
 Voyager 1 slike 3.jpg - NASA
 Voyager 1 shema
 Voyager slika Jupiter 2.gif - NASA
 Voyager slika Jupiter.gif - NASA
 Voyager slika Saturn 2.gif
 Voyager slika Saturn.jpg - NASA
 Voyager slika Uran 1.jpg - NASA
 Voyager slika Uran 2.jpg

Ќе ви се допадне

bảng cầu tài xỉu go88 app hack go88 go88 eilat

https://tai.sunwin.gg/