Трамп го повика Путин во Вашингтон оваа есен

By

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го повика својот руски колега во Вашингтон. Средбата е планирана да се случи на есен, пренесуваат од Белата куќа.

„Трамп го прашал амбасадорот Џон Болтон да го повика претседателот Путин во Вашингтон на есен. Договорот е во тек“, изјавила во четврток секретарката за односи со јавност на Белата куќа, Сара Сандерс.

Трамп и Путин неодамна се состанаа во Хелсинки, Финска. Тоа беше нивна прва средба откако Трамп стапи на функцијата претседател на САД во јануари 2017 година.

Американскиот претседател се соочува со низа обвинувања од демократите, кои сметаат дека Русија е непријател со кого не би требало да се разговара.

Трамп објавил на „Твитер“ дека се радува на неговата втора средба со Путин за да можат да почнат да применуваат некои од работите за кои расправале, вклучувајќи ги и спречувањето тероризам, безбедноста на Израел, нуклеарната пролиферација, нападите преку интернет, светската трговија, мирот на Блискиот Исток, Северна Кореја и уште многу од тоа.

Американскиот претседател се соочува со заслужен ѕид, демократите го обвинуваат за „договор” со Русија за време на изборите во 2016 година, а некои во неговата партија ја сметаат Русија за непријател со кого не треба да се разговара.

„Постојат многу одговори. Некои се лесни, некои тешки, но сите можат да се решат!“, додал Доналд Трамп.

Во интервју за CNBC, Трамп го нарекол својот претходник Барак Обама будала. Трамп тврди дека Барак Обама бил најстрогиот претседател на САД во историјата кога се во прашање односите со Русија.

„Заедничките договори со претседателот Путин и поврзувањето со Русија се позитивни, а не негативни. Сега, кога тоа е кажано, ако тоа не го решиме, ќе му станеме најлошиот непријател кој некогаш го имал, најлош кој ние некогаш сме го имале“, изјавил Трамп во интервјуто за CNBC.

Неколку часа пред Сандерс да објави најава за пристигнување на Путин, Сенатот едногласно гласаше за отфрлање на постојните или поранешни дипломати, државни службеници, политички службеници, службеници за спроведување на законот или членови на вооружените сили на САД, поради испрашување од страна на владата или Владимир Путин.

Необврзувачката резолуција дојде како одговор на понудата на Путин во Хелсинки да им се овозможи на американските и руските власти да ги истражат сомнителните договори од 1999 година во областа на законската соработка.

Путин ги посети Соединетите Американски Држави седум пати. Почнувајќи од Милениумскиот самит на Обединетите нации во 2000 година. Неговата најнова посета се случи во 2015 година, кога се состана со претседателот Барак Обама во Њујорк.

 

 

Ќе ви се допадне

Peace Maker Kurogane (Dub) Episode 24

AnimeFreak: No Game No Life: Zero - Manner Movie anime episode Full online free at https://animefreak.ws anime stream

Website https://animeflix.nl: Watch HEYBOT! animeflix Episode 50 dubbed anime

https://wcostream.cc wcostream spongebob

Osf: https://osf.io/qmc52/

Themepalace: https://themepalace.com/users/animefreakws/