Уапсена Русинка на Крим за која се верува дека шпионирала за Украина

By

На Крим е уапсена Русинка за која властите се сомневаат дека шпионирала за Министерството за одбрана на Украина, соопштиле од руската Федерална служба за безбедност.

„Руската служба FSB, ја привела руската државјанка поради сомнение за велепредаство. Неа ја регрутирале украинските известувачки агенции, по инструкција на украинското министерство за одбрана, се со цел да собере тајни воени информации“, е наведено во соопштението на FSB, пренесува агенцијата TASS.

Руската државјанка е уапсена во Севастопол, јавува агенцијата „РИА Новости“.

Ќе ви се допадне