(Видео) Епстајн не се обесил, откриени снимки од ќелијата

By

Форензичарот, патолог и доктор Мајкл Бејден тврди дека Џефри Епстајн, милијардерот и педофил, најверојатно е убиен и дека тој не се обесил во неговата ќелија во затворот на Менхетен.

Докторот Бејден бил еден од патолозите кои го прегледале неговото тело. Тој тврди дека за време на прегледот е установено дека му пукнале капиларите во очите, што укажува на тоа дека Епстајн најверојатно бил задавен со раце. Тој во шоу-програмата „Доктор Оз“, покажал и неколку фотографии од обдукцијата.

Смртта на Епстјан предизвика лавина на теории на заговор дека тој бил убиен. Епстајн бил близок со голем број влијателни луѓе, меѓу кои и Доналд Трамп, Бил Клинтон и британскиот принц Ендру.

„Многу е необично причината за смртта да не биде утврдена, а потоа да биде заведено дека се обесил. Во овој случај има премногу непознати. Пукнатите капилари во очите укажуваат на гушење, а не на бесење. Ако личноста се обеси, нејзините нозе ќе помодрат затоа што крвта се враќа во екстремитетите“, изјавил тој.

Телото на Епстајн било најдено во ќелијата на 10. август и според официјалната верзија, тој се обесил во креветот на кат, користејќи чаршав.

Ќе ви се допадне

4Anime 4anime a silent voice: Jujutsu Kaisen (TV) Episode 24

KissAnime a silent voice kissanime: Watch The Misfit of Demon King Academy Episode 3 (https://kissanimeonline.com/m/j03O/ep-3)