(Видео) Група лекари кои тврдат дека постои терапија за короната и кои беа поддржани од Трамп, беа цензурирани од „Фејсбук“,„Твитер“ и „Јутјуб“

By

Група на американски лекари кои неделава во Вашингтон апелираа да се спречи лудилото со коронавирусот, затоа што веруваат дека постои терапија за лечење на оваа болест, беа цензурирани од најголемите социјални мрежи, пишува srbin.info.

Оваа група на лекари биле поддржани и од самиот американски претседател Доналд Трамп. Кога  ѝ се обратиле на јавноста биле поддржани од неколку десетина милиони луѓе, меѓу кои и Доналд Трамп.

Но, нивните видеоприлози за кратко време биле избришани од „Твитер“, „Фејсбук“ и „Јутјуб“. Телевизиите воопшто не ги емитувале нивните говори. Оваа група на лекари веруваат дека хидроксихлорокинот ги лечи симптомите на коронавирусот, пишува srbin.info.

Тие сметаат дека носењето маски воопшто не е потребно, а нивната објава ја споделил и самиот Доналд Трамп, чиј твит за кратко време бил избришан од администрацијата на „Твитер“.

Овие американски лекари за кратко време биле дискредитирани од еминентни лица, кои ги нарекувале лудаци, секташи, десничарски екстремисти. Особено цел била Стела Гвандику-Амбе Емануел, педијатар  од Нигерија.

Хлорокин е лек кој до скоро можел да се купи исто како и бруфен, но моментално истиот е повлечен од употреба, пренесува srbin.info. Овој лек е патентиран и пуштен за употреба уште пред триесет години и докажано е дека ги лечи заболените од САРС.

Во почетните месеци од пандемијата сите држави изјавиле дека хлорокин, во комбинација со уште неколку лекови, успешно го лечи Ковид-19. По месец дена, овој лек е прогласен за штетен, неупотреблив, а потоа е и забранет.

Извор/srbin.info

 

 

 

Ќе ви се допадне