Принцот Хари играше одбојка на седење со повредени нигериски војници

Британскиот принц Хари им се придружи на нигериските спортисти на теренот во егзибиционен одбојкарски натпревар во Абуџа, за време на тридневната посета на африканската земја со неговата сопруга Меган.

Тој тренираше со повредени војници, додека Меган се фотографираше со децата кои се појавија да ги видат војводата и војвотката од Сасекс, пренесува Sky News.

Подоцна, војводата и војвотката разговараа со повредените војници и нивните семејства, по што Меган се сретна со генералниот директор на Светската трговска организација, Нгози Оконџо-Ивела.

Хари и Меган престојуваат во Нигерија на покана на началникот на Генералштабот на нигериската армија, а патем ги промовираат „Непобедливите игри“, каде се одржуваат спортски настани за ранети, болни или повредени војници.

На првиот ден од нивната посета, Хари зборуваше за менталното здравје и им кажа на учениците дека нема срам да се зборува за тоа.

„Премногу луѓе не сакаат да зборуваат за тоа бидејќи е невидливо. Тоа не е како скршена нога, не е како скршен зглоб. Мора да се грижиш за себе за да можеш да се грижиш за другите“, рече Хари.

Scroll to Top