„Во овој хотел моќните јадат луѓе“ – манекенка врескаше на улица, ги обвинуваше сите по ред, па исчезна

Сè започна со видеото од нејзиниот емотивен излив, кое брзо стана вирално, а подоцна дури и доведе до нејзино апсење.

Мексиканскиот супермодел Габриела Рико Хименез имаше 21 година кога исчезна во 2009 година, откако јавно упати обвинувања за моќни луѓе. Нејзиното исчезнување е обвиткано со мистерија, а сега случајот повторно „оживеа“ во подкастот „Mexico Unexplained“.

Сè започна со видеото од нејзиниот емотивен излив што брзо стана вирално, а подоцна доведе до нејзино апсење. Споменатиот инцидент се случил пред луксузен хотел во мексиканскиот град Монтереј Нуево Леон по забава, а манекенката излегла со искината маица со натпис „јами јами“.

Габриела упати обвиненија против кралското семејство, како и еден од најбогатите и најмоќните луѓе во Мексико. Тврдела дека моќните луѓе јадат човечко месо, а набргу потоа била уапсена поради ширење теории на заговор и никогаш повеќе не била видена, пишува Дејли Мејл.

„Ја сакав мојата слобода”, извикува таа во видеото старо 15 години, кое го шокираше Мексико.

„Бев во Мексико Сити една година и четири месеци. Сето ова почна во средината на 2001 година, едвај се сеќавам“, продолжува таа на шпански и во видеото вели дека ја барала својата слобода и наведува дека ја држат против нејзина волја. Таа спомна убиство и канибализам, како и некои моќни имиња во Мексико.

„Тие беа млади и моќни и ги убија. Тропнав на вратата и се што сакав беше мојата слобода. Ја сакам мојата слобода. Карлос Слим Домит (син на сопственикот на Телмекс, телефонска компанија вредна повеќе милијарди долари со седиште во Мексико) ја сакам мојата слобода, ме боли што го однесоа“, вика таа видно потресена на видеото, пренесува „Дејли мејл“.

Во тој момент пристигнува полицијата и и ставаат лисици на рацете токму додека зборува дека луѓето јадат луѓе. Габриела исто така извикува „остави ме на мира“ додека полицијата се собира околу неа.

„Веќе ме одведоа во полициска станица, а таму ми рекоа дека не знаат ништо! Ме однесоа во Општа болница. Ти! продолжува да вика. Патем, „Мурињо“ на кој тој мисли беше Хуан Камило Мурињо Теразо, висок мексикански политичар поврзан со Националната акциона партија (ПАН). Тој загина во авионска несреќа во центарот на Мексико Сити во 2008 година. Тој беше министер за внатрешни работи во кабинетот на тогашниот претседател Фелипе Калдерон. Некои тврдеа дека авионот се урнал под мистериозни околности, при што загинале сите 9 лица во авионот, како и 7 други на земјата.

Се верува дека Габриела била одведена во затвор по апсењето, пред да биде сместена во психијатриски центар во Буенос Аирес, каде што останала на „неодредено време“. Од 2013 година нема нови информации за неа.

Многумина беа особено заинтригирани од нејзиното спомнување на Слим, кој сега има 84 години, кој стана најбогат човек на светот во 2010 година и ја имаше таа „титула“ до 2013 година. Неговото богатство се проценува на повеќе од 100 милијарди долари и тој сè уште останува најбогат човек во Мексико.

Слим го собрал своето богатство преку акции во голем број компании преку неговиот мексикански конгломерат. На функцијата претседател на истиот е неговиот споменат син Карлос. Се шпекулираше и дека еден од најмоќните мажи во Мексико е во врска со Хименез, но тоа никогаш не беше потврдено.

Scroll to Top