Дуа Липа додава една евтина состојка богата со протеини во салатите

Една од најголемите светски поп ѕвезди е вистински гурман. Дуа Липа оваа недела гостуваше во подкастот „Dish“, каде откри дека е „опседната со храна“.

„За мене е сон да посетам нови места, да јадам, да пробам различни работи и да пијам вино“, рече таа.

Таа призна дека особено сака чипс и тестенини, особено шпагети, но ја следи медитеранската исхрана која со години е позната како најздрава. Тоа значи дека нејзиното мени се базира на зеленчук, а нејзиниот омилен извор на протеини, заедно со шницлите, се состојка од растително потекло.

„Обожавам леќа и најмногу уживам да ја додавам во салати“, вели таа.

Леќата е исклучително богата со хранливи материи. Една чаша варена леќа содржи 16 грама влакна и 18 грама протеини. Покрај тоа заситува, многу е прифатлив, чини околу 2,50 евра за килограм.

Scroll to Top