Илјадници гости и стотици шатори стигнаа на „Д Фестивал“ во Дојран – најавена богата музичка програма на првиот фестивалски ден

Денеска е првиот фестивалски ден од четиринаесетото издание на Д Фестивал.

Вчера во 17 часот на пладне беше отворен фестивалскиот камп за сите посетители чијшто број достигна до повеќе од неколку илјади со наредени повеќе од стотици шатори.

„Програмата и активности се веќе во тек, извежбавме утринска јога, Таи Чи Чуан, играме друштвени игри со ,,Гоблин‘‘, Д Базарот, беребрницата, Tattoo студиото и сите други Д Другари се веќе во акција! 72 часовната забава може да започне!“, велат организаторите на настанот.

Вечерва главната бина TOGETHER X ја отвораат најдобрата хрватска хип – хоп атракција – Elemental, потоа за прв пат на Д Фестивал ни доаѓа големата пејачка од Мали – Fatoumata Diawara, фаворитете на ланската Евровизија – Joker Out, а за крај техно ѕвездите Deborah De Luca i Sama’ Abdulhadi. Младиот македонски колектив – OVC Kolektiv со целовечерна журка на Lake Awake бината.

Scroll to Top