Прва детска апликација за читање и за слушање книги наскоро во Македонија

By

Тмот на Ретинг од Скопје ја развива првата македонска детска мобилна апликација за читање и слушање книги – Boksy.  Апликацијатa е наменета за деца од 6 до 14 години. Во неа ќе бидат голем број книги за деца на македонски, англиски и албански јазик од македонски и странски издавачки куќи кои ќе можат да се читаат или слушаат како аудио книги на мобилните уреди. Покрај книги, апликацијата ќе содржи бројни едукативни квизови, дневни и неделни предизвици, креирање на сопствени аватари, како и можност за натпреварување со други дечиња и освојување на уникатни награди за оние кои што најмногу читаат.

dobivaj vesti na viber

Развојот на мобилната апликација „Boksy“ е поддржан од Фoндот за Иновации и Технолошки развој. Апликацијата ќе биде достапна на македонски јазик, ќе може да се користи на телефон и таблет и ќе може да се превземе од App Store & Play Store. Мобилната апликацијата се планира да биде достапна за македонскиот пазар до крајот на летото.

 

Ќе ви се допадне

animefreak. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak The Genius Prince's Guide to Raising a Nation Out of Debt Episode 8

Bleach (Dub) Episode 362

anime to watch AnimeFreak Attack on Titan (Dub)

Attack on Titan Final Season Part 2 Episode 11

dubbed anime Death Note (Dub)

tải go88