РЕЦЕНЗИЈА: Vivo Y76 5G е паметен телефон со неверојатни перформанси

By

Во редакцијата на Репортер пристигна новиот тефон Vivo Y76 5G . Еве ги впечатоците:

dobivaj vesti na viber

ДИЗАЈН И ЕКРАН:
Во кутијата на Vivo Y76 5G ќе ве пречека самиот паметен телефон, USB Type-C кабел, слушалки, силиконско куќиште, полнач од 44 W и вообичаената документација.
Vivo Y76 5G е елегантен телефон гледајќи го од сите негови агли. Додека неговото тело е главно направено од пластика, неговиот целокупен изглед зрачи со софистицираност. Доаѓа со сјаен заден дел, тенко тело и мазни рабови. Исто така, нуди лесно и удобно држење, дури и при употреба со една рака.
На врвот на уредот се наоѓа местото за SIM картичка со хибридни отвори за две SIM-картички и microSD картичка за проширување на просторот. Неговиот регулатор за јачина на звук и копче за вклучување со интегриран скенер за отпечатоци се сместени на десната страна. На дното е местото каде што ќе ги најдете звучниците на паметниот телефон, портата USB Type-C со поддршка за полнење од 44 W, приклучокот за аудио од 3,5 mm и микрофонот.

Во однос на екранот, vivo Y76 5G е опремен со 6,58-инчен Full HD+ IPS LCD дисплеј. Севкупно, квалитетот на екранот е доволно добар, иако овој паметен телефон има екран само со стапка на освежување од 60 Hz.
Vivo Y76 5G е опремен со процесор Mediatek Dimensity 700, заедно со 8GB RAM и 128GB простор за проширување.
Во однос на софтверот, vivo Y76 5G доаѓа со FunTouch 12 и Android 11. Овој уред е еден од првите што ја има најновата верзија на FunTouch на Vivo. Ова додава беспрекорно корисничко искуство со постепено надградби, вклучувајќи виџети и функции за мултитаскинг.

 

КАМЕРА:
Vivo Y76 5G се придружува на трендот паметни телефони со леќи поставени на правоаголна плоча за поатрактивен модул за камера. Овој паметен телефон доаѓа со три камери. Овој телефон располага со примарна камера од 50 мегапиксели, макро од 2 мегапиксели и друг сензор за длабочина од 2 мегапиксели. Недостаток на Vivo Y76 5G e ултраширок објектив за паметни телефони со иста цена.

Што се однесува до сликите, vivo Y76 5G испорачува фотографии со остри детали и живи бои. Покрај тоа, сликите што ги произведува се такви што не треба дополнително да ги уредувате пред да ги објавите на социјалните мрежи. Снимањето во затворен простор е исто така импресивно со vivo Y76 5G, но не толку добро при фотографирање во ноќен режим.
За селфи, vivo Y76 5G користи камера од 16 мегапиксели f/2.0. Она што ќе го добиете се автопортрети со вистински тонови на кожа – за разлика од другите паметни телефони кои применуваат премногу филтер дури и при вообичаениот режим на фотографирање напред.

БАТЕРИЈА:

Vivo Y76 5G има батерија од 4.100 mAh. На прв поглед би помислиле дека ова е забелешка, имајќи предвид дека и поевтини уреди од средната класа имаат батерии со капацитет од 5.000 mAh. Но, во однос на употребата, Vivo Y76 5G го нуди истото траење на батеријата.
Можевме да го користиме овој уред речиси цел ден за продуктивност и играње игри. Проверивме и колку долго ќе трае батеријата на нашиот стандарден тест за гледање видеа со 50% ниво на осветленост на екранот. Беа потребни отприлика 20 часа и 30 минути пред целосно да се исклучи уредот.
Има приклучокот за USB Type-C со поддршка за брзо полнење од 44 W, батеријата на vivo Y76 5G се полни од нула до 100 проценти за околу еден и пол час.

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ:
Vivo Y76 5G со добра батерија и пристапна камера ги испорачува најважните работи во уред од средна класа. Ако сте корисник од средна класа кој бара нов паметен телефон и сакате безбеден избор кој е способен да работи на новата 5G технологија, овој паметен телефон е добар избор.

Ќе ви се допадне