(Видео) Четворица астронаути по шест месеци во вселената, со ракетата на Маск се вратија на Земјата

By

Тројцата астронаути на НАСА, Раџа Чари, Том Маршбурн и Кејла Барон, заедно со Германецот Матијас Маурер од Европската вселенска агенција, се вратија на Земјата со ракетата на Илон Маск, откако претходно беа на шестмесечна мисија на Меѓународната вселенска станица.

dobivaj vesti na viber

Тие слетаа во океанот во близина на брегот на Флорида со капсулата „Спејс-Икс“, „Кру драгон“, на Илон Маск. Беше објавено и видео од нивното слетување. На него се гледа капсулата на небото како паѓа во ноќта. Четири падобрани го забавија нејзиниот пад.

„Потврдено е слетувањето на „Драгон“, добредојдовте назад на Земјата“, објави „Спејс-Икс“ на „Твитер“. „Спејс-Икс“ на Илон Маск почна да пренесува човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица од 2020 година.

Таа минатата недела ги однесе астронаутите на Станицата, тројца од САД и еден од Италија, за да ги заменат четворицата кои се вратија денес. Маурер е дванаесеттиот Германец кој отишол во Вселената.

За потсетување, по несреќите во 2011 година, НАСА престана да ги лансира своите вселенски бродови, па зависеше од руските летала „Сојуз“ за превоз на своите астронаути до Станицата, сè  до лани, кога Маск ја презеде оваа задача со својот „Драгон“.

„Спејс-Икс“ беше основан од Маск во 2002 година и има испратено седум вселенски летала со екипаж последниве две години.

 

Ќе ви се допадне

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

english dubbed anime AnimeFreak Attack on Titan Final Season (Dub)

AnimeFreak Tokyo Revengers

watch anime dub Pokémon Journeys: The Series

AnimeFreak One-Punch Man

AnimeFreak Naruto Episode 217

tải go88