(Видео) Дел од капсулата на SpaceX падна во Австралија

By

Остатоци од вселенска ракета минатиот месец паднаа во Австралија, а сега е потврдено дека станува збор за SpaceX, ракетата на Илон Маск. Локалните власти велат дека нема човечки жртви и не настанала материјална штета. Трите остатоци од ракетата се до 3 метри и се пронајдени во областа на Снежните Планини во Нов Јужен Велс. Тие се создадени за време на мисијата лансирана во ноември 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Австралиската вселенска агенција стапила во контакт со американските колеги за да се договорат што да прават со паднатите делови од ракетата. Остатоците паднаа на земјата на 9 јули, кога локалното население беше вознемирено од силна експлозија. Покрај пронајдените три дела од ракетата, надлежните рекоа дека е можно да има повеќе делови од ракети на поширокото подрачје.

Како што објасни Касандра Стир, заменик-директор на Вселенскиот институт на Австралискиот национален универзитет, според меѓународното вселенско право, остатоците и остатоците од вселенските објекти треба да се вратат на компаниите или владите кои ги поседуваат. Бидејќи се работи за американско летало, тие се одговорни и за секоја штета предизвикана од падот на овие остатоци.

Ќе ви се допадне