Ја криеше сексуалноста и беше зависник од дрога – Биографијата за Џорџ Мајкл крие сосема поинаква приказна за музичката ѕвезда

Документарниот филм „George Michael Freedom Uncut“ нуди досега необјавени домашни снимки и интервјуа со неговите пријатели меѓу кои Елтон Џон, Кејт Мос, Рики Џервејс. Филмот беше опишан како проект од соништата и трогателна, емотивна чест на Џорџ, а ненадејно беше ставен во мирување откако музичарот почина на Божиќ 2016 година на 53-годишна возраст.

Филмот ќе почне да се пристигнува во кината ширум светот на 22 јуни, а само две недели подоцна се очекува светлината на денот да ја види исцрпната биографија напишана од Џејмс Гевин, која наводно носи сосема поинаква приказна за оваа музичка легенда. На страниците на оваа книга може да се најдат докази дека Мајкл бил измачувана душа која со децении навлегувала се подлабоко во зависноста од дрога и ужасната сексуална активност што на крајот резултирала со самоубиство.


За потребите на оваа биографија, Гевин разговараше со повеќе од 200 пријатели и познаници, а повеќето го опишаа Џорџ како емотивно кревок човек осакатен од несигурност и кој се сврте кон сите што го сакаа, вклучително и неговиот партнер Ендрју Риџли. На крајот, заклучува тој, Џорџ починал како „патетична, осамена и скршена фигура“.

Еден од најгламурозните мажи во музичкиот бизнис ги заврши деновите како осаменик, потопувајќи ја својата тага во брза храна и машки проститутки во неговата вила во северен Лондон. Постојано ја гледаше омилената ТВ сапуница и јадеше чинии од омилениот сладолед, а неговата креативност беше речиси мртва, а гласот му беше уништен од дрога и цигари. Додека филмот се фокусира на 80-тите и раните 90-ти години на минатиот век, кога Џорџ беше на врвот на својата моќ, со посебен фокус на спотот за песната „Freedom“ со супермоделите Кејт Мос, Наоми Кембел и Синди Крафорд, книгата ги осветлува потемните агли од животот на пејачот. Меѓу другото, има и дел за таткото на Џорџ, Џек, конзервативен имигрант од Грција, кој се уште е жив и кој наводно никогаш не успеал да прифати дека неговиот син е геј.


Книгата ги поткрепува тврдењата дека Мајкл можеби не умрел на 25 декември 2016 година од срцева слабост, како што отсекогаш се пишувало, но сосема е можно тој да си го одзел животот ден претходно, на годишнината од смртта на неговиот сакана мајка Лесли. Во книгата се наведува дека многу пријатели веруваат во приказната за предозирањето, иако неговиот лош начин на живот бил обвинет за неговата смрт, а токсиколошкиот извештај никогаш не бил објавен. 

И покрај тоа што Џорџ најмногу ја криел својата сексуалност, често тврдејќи дека е бисексуалец, неговите пријатели велат дека од самиот почеток било неверојатно очигледно дека е геј. Тие истакнаа дека пејачот бил „преплашен“ од идејата да му ја открие вистината на својот татко, но затоа мајка му секогаш знаела како стојат работите и го поддржувала, бидејќи и самата имала брат кој бил геј и извршил самоубиство.


Џорџ за прв пат се заљубил на 27 години, во бразилскиот стилист Анселмо Фелипе, кој практично го прогонувал во Рио и на крајот успеал да му врачи покана за забава.