Лејди Гага ќе ја глуми Харли Квин во продолжението на „Џокер“

Лејди Гага ќе се појави со улога на Харли Квин во второто продолжение на филмот Џокер. Режисерот Тод Филипс веќе го пишува сценариото со косценаристот на Џокер, Скот Силвер, и конечно го покажа во студиото.

dobivaj vesti na viber

Минатата недела Филипс го откри насловот на новиот проект на социјалните мрежи – „Joker: Folie à deux“ – наслов што се однесува на медицински термин за идентично или слично ментално нарушување кое влијае на две или повеќе луѓе, обично членови на исто семејството. И додека на истата објава на социјалните мрежи покажа дека актерот Хоакин Феникс го чита сценариото, неизвесно е дали актерот ќе се појави во филмот бидејќи договорот сè уште не е потпишан.

Првиот дел од филмот доби Оскар во 2019 година, а хитот на продукциската куќа базиран на ликот на DC заработи повеќе од милијарда долари.

Деталите за улогата која ќе ја има Лејди Гага се чува во тајност, но Џокер е познат по неговата насилна врска со Харли Квин. Не е познато дали Филипс и компанијата користат други ликови од DC или самите создаваат нови, како што тоа го правеа во многу случаи со нивниот прв филм. Доколку се постигне договор, Гага би ја глумела кралицата. Сепак, според споменатите медиуми, оваа нова кралица постои во различен универзум на DC од Харли Квин, толкувана од Маргот Роби.

Другиот дел од филмот би требало да биде мјузикл – што дополнително ги зајакнува шпекулациите дека Гага навистина би можела да биде дел од филмот. Продуцентот на новиот Џокер беше продуцент и на римејкот „Ѕвездата е родена“, во кој Гага ја имаше главната улога.


Scroll to Top