Почина водителката на Би-би-си, Дебора Џејмс, по долгата борба со ракот

By

Дебора Џејмс, водителка на подкаст на Би-Би-Си, блогерка и поранешна учителка, почина на 40-годишна возраст по долгогодишна борба со тешка болест.

dobivaj vesti na viber

Веста за смртта на водителката ја објави нејзиното семејство на Инстаграм.

„Со голема тага објавуваме дека Дебора Џејмс, најубавата сопруга, ќерка, сестра и мајка, почина“, се вели во соопштението. 

Дебора во емотивната објава во средината на мај рече дека престанала активно да го лекува ракот на дебелото црево кој бил во четврта фаза и дека е на палијативна нега. Дебора редовно објавуваше постови за текот на болеста на Инстаграм, пишуваше за борбата низ која минува. Болеста ѝ беше дијагностицирана во 2016 година, а во мај со следбениците на Инстаграм искрено призна дека нејзиното тело едноставно не може да продолжи да се бори, додавајќи дека никој не знае уште колку и останало.

Дебора со нејзиниот сопруг Себастиен Боуен имаат две деца, синот Хуго (14) и ќерката Елоис (12).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Deborah James (@bowelbabe)

Ќе ви се допадне