(Видео) Ангела Меркел испратена во пензија со воена церемонија и хит од Нина Хаген

By

Германската канцеларија Ангела Меркел вчеравечер беше испратена во пензија со свечената воена церемонија наречена „Големата вечер“.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за најголемата воена церемонија во Сојузна Република Германија која вклучува факели, војници во свечени униформи, офицери и кореографија испланирана до последен детаљ. На оваа церемонија Меркел се збогува со сојузните канцелари, сојузните претседатели и федералните министри и министрите за одбрана. Тоа е традиција која датира од 16 век.

На оваа церемонија воениот оркестар свиреше и три песни по избор на Меркел: вселенската црковна песна „Те славиме, Боже, те славиме“, Хилдегард Кнеф; „Нека ми паднат дождови од црвени рози“ и Нина Хаген: „Го заборавивте филмот во боја“.

„Нашата демократија зависи и од нашата способност за критички дискурс и самокорекција. Зависи од разговори за интереси и меѓусебно почитување. Тоа зависи од солидарноста и довербата, особено од довербата во фактите. И секаде каде што се негираат научните факти и се шират кампањи на омраза и теории на заговор, отпорот мора да биде гласен и силен“, рече Меркел во својот говор на церемонијата.

Ќе ви се допадне

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 6

4Anime One Piece (Dub)

Seirei Gensouki: Spirit Chronicles Episode 9

4Anime My Hero Academia Season 2 Episode 19

watch animes Fairy Tail (Dub)

tải go88