Делови од Антарктикот стануваат зелени заради климатските промени

By

На Антарктикот се појав нов екосистем, а научниците велат дека тоа се должи на цутењето на микроскопски алги на снегот што се топи, па неговата површина станува зелена.

Британскиот тим кој го спроведе истражувањето верува дека овие цутења ќе се зголемат во иднина, бидејќи глобалното затоплување ќе го топи снегот и ќе создава услови за нивно напредување. Во некои области, овие едноклеточни живи форми се толку густи што го претвораат снегот во светлозелен, што може да се види од вселената, се вели во студијата објавена во магазинот „Нејчр комјуникејшнс“.

Биолозите од Универзитетот Кембриџ и од Британската антарктичка експедиција шест години ги следеле и мереле зелените снежни алги, користејќи комбинација од сателитски податоци и теренски набљудувања. Мапата што ја направиле, прва од таков вид, ќе послужи како основа за следење на брзината со која белиот континент позеленува како последица на климатската криза.

Тие веќе пронашле докази дека овие алги се поврзуваат со ситни спори на габи и бактерии.

„Тоа е заедница, ова би можело да формира ново живеалиште. Ова е почеток на нов екосистем“, вели Мет Дејви од Кембриџ.

Во студијата се идентификувани 1.679 одделни цутења на зелени снежни алги, што заедно покриваат површина од 1,9 квадратни километри.

Ќе ви се допадне

Watch Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 1 at website https://animeheaven.pro hunter x hunter anime heaven

Watch Jujutsu Kaisen (TV) Recap Episode Full (https://animeflix.nl/m/dePw/ep-1) at website https://animeflix.nl. See more fire force animeflix