Од „Шоуто на Труман“ до „Зараза“: Филмови кои ја предвидоа иднината

Многу дела од седмата уметност се познати по тоа што децении пред да се појават одредени појави, тие носеа сосема јасни пораки за нив.

Во времето на снимањето, тие припаѓаа на жанрот научна фантастика, но овие наслови денес се само осврт на некои од веќе етаблираните појави од нашето секојдневие. Мобилните телефони, Јутјуб, реалните шоуа, па дури и пандемијата на коронавирус се само некои од појавите кои беа предвидени во филмовите неколку децении пред нивното појавување.

1. Шоуто на Труман

„Шоуто на Труман“ е американски филм од 1998 година во режија на Питер Вир, кој го предвиде создавањето на популарните реални шоуа како „Големиот брат“, „Одржување чекор со Кардашијан“ и многу други.

Имено, заплетот се врти околу Труман Бурбенк (Џим Кери), кој по неговото раѓање беше посвоен од една телевизиска куќа со цел да сними емисија базирана на воајеризам. За таа цел беше создаден дури и мал град во кој 5.000 камери постојано го емитуваа секој чекор на Труман, од утро до вечер.

2. Воени игри

Режисерот Џон Бедем сними филм во 1983 година наречен „Воени игри“, кој ја игнорираше сајбер војната.

Филмот го следи компјутерскиот гениј Дејвид Лајтман (Метју Бродерик) кој случајно упаѓа во таен супер-компјутер кој го контролира целиот нуклеарен арсенал на Америка, а потоа играта започнува.

3. Видеодром

Овој филм на Дејвид Кроненберг е снимен пред повеќе од три децении, а во него главниот лик Макс Рен се сретна со телевизиски канал кој имаше слична содржина како YouTube денес.

4. Забранета планета

Хероите на овој филм, кој е снимен во далечната 1956 година, користеа мали комуникациски, безжични уреди, кои можеа да ги носат насекаде со себе. Така овој филмски класик ја предвиде употребата на мобилни телефони.

5. Жена на Месечината

„Жена на Месечината“ е германски нем научно-фантастичен филм снимен во 1929 година, во режија на Фриц Ланг, базиран на истоимениот роман на неговата сопруга Ти фон Харбоу. Патем, неколку децении пред НАСА да испрати човек на Месечината, таа даде неверојатно точни предвидувања за иднината на вселенското истражување.

6. Момчето од кабелската телевизија

Во 1996 година, Џим Кери играше инсталатер на кабловска телевизија, кој ги посочи сите придобивки од домашната забава, па наскоро секое американско домаќинство имаше телевизор, телефон и компјутер. Луѓето можеа да го посетат Лувр на едниот канал, а на другиот да гледаат женско борење. Тие исто можеа да купат сè што ќе им текне од дома, па дури и да играат игра со пријатели од Виетнам. Можностите беа многубројни.

7. Вечниот сјај на беспрекорниот ум

Оваа романтична фантазија од 2004 година се работи за постапка на бришење спомени. Тоа веќе не е научна фантастика, бидејќи холандските научници успеале да ги избришат трауматичните спомени на пациентите.

8. 2001: Одисеја во вселената

Филмот на легендарниот Стенли Кјубрик, кој доби Оскар, истакна многу работи кои го сочинуваат модерниот живот: денес не користиме само таблети, туку започна и трендот на вселенски туризам.

9. Ѕвездени патеки

Во првиот филм од научно-фантастичниот серијал „Ѕвездени патеки“ беа планирани гаџетите што ги користиме денес: блутут слушалки, универзални преведувачи на нашите паметни телефони итн.

10. Зараза

Филмо кое е дело на Стивен Содерберг од 2011 година, доби нова популарност благодарение на коронавирусот.

Реализацијата на оригиналното име „Зараза“ следи по ширењето на вирусот МЕВ-1, додека глобалниот здравствен систем и научниците се обидува „да му стави крај“.

Според статистичките податоци, „Зараза“ е повеќе баран од појавата на коронавирусот, отколку во времето кога беше актуелен, бидејќи ситуацијата во филмот е многу слична со пандемијата која сè уште преовладува низ целиот свет.

Филмот беше премиерно прикажан во 2011 година. Со буџет од 60 милиони долари заработи околу 130 милиони. Улогите ги толкуваат некои од најпознатите имиња во модерниот филм: Мет Дејмон, Кејт Винслет, Гвинет Палтроу, Џуд Ло и многу други.

Scroll to Top