Чорба од тиква: Рецепт за кремасто јадење кое ќе ве загрее во студените есенски денови

Без разлика дали се во сезона или не, чорбата од тиква добро доаѓа во секоја сезона. Ви претставуваме едноставен и брз рецепт за кремаста чорба од тиква, но пред тоа важно е да се нагласи дека вкусот ќе зависи од тоа каква тиква имате.

Ако е класична тиква тогаш вкусот ќе ви биде познат. Меѓутоа, ако за чорба изберете тиквички, тогаш вашата чорба ќе има посладок вкус. Затоа изборот на тикви ќе го оставиме на вас.

Рецепт за чорба од тиква

Состојки:

– 1 килограм рендана тиква

– 3 лажици масло

– 1 лажица мелен црвен пипер

– 2 лажици обично брашно

– половина чаша кисела павлака

– вода

– сол

– копар

Подготовка:

Изрендајте ја тиквата на поголеми парчиња, а потоа посолете ја и оставете ја настрана еден час да се ослободи вишокот вода. Кога ќе помине еден час, добро исцедете ја тиквата со раце. Кога ќе се исцеди тиквата, почнуваме да ја подготвуваме чорбата.

Во масло пропржете го брашното додека не порумени – многу кратко, внимавајте да не изгори. Потоа додадете пиперка, копар и тиквата во неа. Промешајте и додадете вода за да покрие сè. Гответе на тивок оган околу половина час, повремено мешајќи. Доколку е потребно, додадете вода за време на готвењето.

Додека чорбата е сварена по половина час, во посебен сад се става кремот и се меша и се враќа смесата во тенџерето. Зачинете по вкус и оставете уште еднаш да зоврие и потоа тргнете од оган.

Чорбата можете да ја послужите со пире, а за поинаков вкус да направите пире со сладок компир. Чорбата од тиква може да остане во фрижидер најмногу еден ден поради кремот во неа.

Scroll to Top