Домашен пинџур во тегли: Зимница по старински рецепт

By

Потребни состојки:

3 кг зелени меснати пиперки,
150 гр лути пиперки,
5-6 чешниња лук,
1.5 кг модри патлиџани,
1.5 кг домати,
1 лажица шеќер,
1 лажица сол
2 дл масло

Начин на подготовка:

Пиперките, модрите патлиџани и доматите, излупете ги сомелете ги на машина за месо. Лутите пиперки испечете ги малку. Во тенџере ставете масло да се загрее, додајте ја мелената смеса и пржете додека цела течност не испари. Додајте шеќер, сол, и ситно сечканиот лук. Пржете уште 10-15 минути. Додајте ги печените лути пиперки и мешајте за да се спои пинџурот. Ставете го во тегли кои сте ги загреале. Откако ќе ги затворете со капаците, свртете ги теглите наопаку. Оставете ги да се изладат постепено преку ноќ.

Ќе ви се допадне

Website https://wcostream.cc: Watch Lemon Angel Project wcostream Episode 13 dubbed anime

Heroman Specials (https://aniwatch.pro/m/RXLz) Episode 3

Problem Children are Coming from Another World, aren't they?: ~The Hot Spring Fun Trip~ (https://animeflv.uk/m/5Q3) Episode Full

Watch ACCA: 13-Territory Inspection Dept. (Dub) Episode 12

Castingcall: https://www.castingcall.club/m/kissanimemx

Bibliocrunch: https://bibliocrunch.com/profile/gogoanimelol/