Француски специјалитет со компири

By

Потребни состојки:

dobivaj vesti na viber

1 килограм компири
165 милилитри млеко
100 грама путер
сол и бибер по желба

За филот:
500 грама сечкани тиквички
165 милилитри супа од зеленчук
3 лажици екстра девствено маслиново масло
2 моркови
1 праз
200 грама рендано сирење
сол и бибер по желба

Начин на подготовка:

Излупете го компирот и исечете го на ситни коцки. Ставете ги коцките во вода и кога водата ќе зоврие варете ги околу 15 до 20 минути додека не омекнат. Исцедете ја водата и згмечете ги компирите во форма на пире. Постепено додавајте го загреаното млеко и парчињата путер. Измешајте ги состојките и додадете сол и бибер по желба. Во тенџере со средна големина загрејте го маслиновото масло и измешајте ги морковите и празот (претходно исечкани на коцки). Нека се динстаат заедно сè додека не омекнат. Додадете ги ситно исечканите тиквички и оставете ги на ниска температура околу 5 минути. Посипете ја супата од зеленчук и варете сè додека не испари поголемиот дел од течноста. Додадете сол и бибер по желба. Загрејте ја рерната на 200 степени. Ставете ја смесата од морков, праз и тиквички во огноотпорен сад. Рамномерно распоредете го пирето од компири врз зеленчукот, а на крајот посипете рендано сирење. Печете додека да се растопи сирењето, а компирот да добие златно-кафеава боја, околу 20 минути. Послужете го топло со салата по желба.

Ќе ви се допадне

nổ hũ tài xỉu go88

sunwin game bài ma cao bảng tài xỉu sunwin hướng dẫn rút tiền sunwin