Посни благи кифли, готови за 20 минути

By

Потребни состојки:

300 мл масло
150 мл топла вода
1 прашок за пециво
500 гр брашно
околу 200 гр шеќер во прав
1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Измешајте ги водата и масло, додадете го прашокот за пециво, а потоа постепено и брашното. Мешајте прво со лажица, па рака. Поделете го тестото на топчиња и од секое направете кифла. Ставете малку мармалад (по вкус), па кифлите наредете ги во тава во која сте ставиле хартија за печење. Печете додека да добијат златно кафеава боја. Извалкајте ги во шеќер во прав измешан со ванилин шеќер.

Ќе ви се допадне

AnimeTV free animetv: Watch My Hero Academia 2 (Dub) Episode 15 (https://animetv.cc/m/YaKe/ep-15)

AnimeHeaven animeheaven dragon ball super: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 26