Уштипци со тиквичка и компир

By

Потребни состојки

4 мали тиквички
2 компири (средна големина)
3 јајца
1 помала китка магдонос
150г брашно
1 лажичка пециво
2-3 лажици сусам
сол, црн пипер по вкус
масло за пржење

Начин на подготовка:

Тиквичките се рендаат со кората. Посолете и оставете ги да пуштат вода. Компирот излупете го и изрендајте го и оставете го да стои во вода. Магдоносот го сечкаме ситно. Јајцата ги кршиме во подлабок сад. Додаваме зачини по желба и вкус и матиме со виљушка. Тиквичките исцедете ги од течноста и додајте ги во јајцата, а потоа додајте ги ренданиот компир и магдоносот, па измешајте убаво со лажица. На крај додајте брашно и пециво. Мешајте да добиете густа смеса. На крајот додадете го и сусамот.
Пржете во загреано масло. Извадиме ги на чинија обложена со хартија за да упијат од маслото. Послужете ги топли.

Ќе ви се допадне

anime stream. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

To Your Eternity

4Anime How NOT to Summon a Demon Lord Ω Episode 9

4Anime WONDER EGG PRIORITY Episode 10

4Anime Record of Ragnarok

Naruto: Shippuden (Dub)