Диета која го забавува стареењето

Сите сакаме да ја одржиме младешката кожа што е можно подолго без да посегнеме по скапи салони за убавина и без да купуваме бескраен број маски и креми против стареење.

Доколку сакате да ја одржите силата и виталноста на телото, и сјајот на кожата, вклучете ги овие пет намирници во вашата исхрана и ќе се чувствувате барем 10 години помлади.

Семки од тиква

Семките од тиква се ризница на здрави витамини. Масните киселини во составот не само што го забавуваат стареењето и ја забрзуваат регенерацијата и обновувањето на клетките, туку и ја подобруваат работата на срцето. Посебно е корисен за луѓе со проблематична кожа, бидејќи го компензира недостигот на цинк во телото, што резултира со појава на акни. Консумирањето на мала дланка семки дневно може значително да го подобри вашето здравје и изглед.

Мрсна риба

Лососот, сардините, харингата и скушата содржат омега-3 масни киселини кои имаат антивоспалителни својства и го подобруваат здравјето на кожата, косата и ноктите. Цинкот придонесува за формирање колаген, чиј недостиг доведува до предвремено стареење, а селенот е одговорен за здрав сјај и мазна коса. Се препорачува консумирање на секаков вид риба три пати неделно.

Цитрус

Главната активна компонента на портокалот, грејпфрутот и лимонот е витаминот Ц, кој го забавува процесот на стареење на клетките, ја одржува цврстината и еластичноста на кожата, а воедно го зајакнува имунолошкиот систем, па затоа е особено важен во зимската сезона. Но, не заборавајте и на цитрусите во текот на летото: на луѓето кои се сончаат често им недостасува овој витамин во телото.

Портокал и зелен зеленчук

Моркови, тикви, спанаќ, кромид, јаглика, црвени пиперки и домати – листата на намирници кои ја продолжуваат младоста е огромна. Витаминот А и бета-каротенот во овој зеленчук ја спречуваат сувата кожа и предвремените брчки со одржување на соодветно ниво на влага. Треба да им се посвети посебно внимание во лето: бета-каротинот го забрзува производството на меланин и помага да се постигне убав и изедначен тен.

Ореви

Бадемите, оревите и индиските ореви содржат витамин Е, кој го одржува балансот на влага во кожата, правејќи ја еластична. Содржината на железо и цинк ги обезбедува клетките со кислород и го спречува стареењето на кожата. Редовното консумирање на мала дланка јаткасти плодови ќе ја остави кожата мазна и сјајна.

Scroll to Top