Експертите откриваат кое кафе е поздраво, со или без млеко

By

Самото кафе ја подобрува меморијата. Едно истражување покажа дека пиењето црно кафе влијае врз лачењето на полифеноли (антиоксиданси) во нашето тело, а додавањето млеко не го намалува нивото на овие полифеноли.

Сепак, млекото додава маснотии во кафето. Затоа, доколку сакате да ги изгубите вишокот килограми, избегнувајте да додавате млеко во омилениот утрински пијалак.

Една шолја црно кафе има само 4,7 калории, а со млеко тој број се зголемува на 57, што е навистина голема разлика. Кафето со млеко делува на намалување на киселината во желудникот, па затоа се препорачува за луѓе кои страдаат од рефлукс на киселина или горушица.

Од друга страна, истражувањата покажаа дека црното кафе ја зголемува енергијата и го буди умот, за разлика од тоа со млекото. Сепак, избегнувајте да пиете црно кафе пред спиење.

Исто така, ограничете го внесот на три шолји кафе дневно.

Ќе ви се допадне

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

english anime JUJUTSU KAISEN (Dub)

Dragon Ball Z (Dub) Episode 283

Fairy Tail (Dub)

JUJUTSU KAISEN

Attack on Titan