Пеењето под туш го подобрува расположението и го намалува стресот, тврдат психолозите

By

Експертите велат дека пеењето под туш има позитивно влијание врз нашето расположение и нè прави попродуктивни во текот на денот. Според едно неодамнешно истражување, тие утврдиле дека оваа активност ги прави луѓето посреќни и го зголемува нивото на енергија.

Луѓето кои учествуваа во истражувањето велат дека биле посреќни кога пееле под туш една недела отколку кога не пееле. Исто така, тоа имало влијание и врз нивниот поглед кон светот, односно тие биле почувствителни и имале повисоко ниво на емпатија за она што се случувало околу нив.

Мајкл Падреиг Актон, консултант и психолошки терапевт, вели дека резултатите од направената студија имаат смисла, бидејќи пеењето има моќ да го стимулира нашето расположение, додека различните температури на водата можат да влијаат да бидеме порелаксирани или да се чувствуваме подобро.

„Од психолошка и научна перспектива, пеењето го подобрува нашето расположение бидејќи нè принудува да го смениме ритамот на дишење. Кога пееме, треба да дишеме подлабоко. Ова го зголемува нивото на кислород во крвта и испраќа порака до мозокот дека сме подготвени да се смириме. Нашиот пулс се забавува, ни се намалува крвниот притисок, бидејќи крвните садови се релаксираат, па се чувствуваме посмирени“, појасни Актон.

Ќе ви се допадне

Watch Sonny Boy & Dewdrop Girl Episode Full

30th Gundam Perfect Mission Episode Full

Website https://kissanime.mx: Watch Dragon Ball Z: Atsumare! Gokuu World kissanime Episode Full kissanime tower of god

GoGoAnime: Berserk (2017) Recap anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime site

Nootheme: https://nootheme.com/forums/users/kissanimemx/

Guides: https://guides.co/p/animefreakws