Разводот доведува до болести и зголемена смртност кај мажите, откриваат научниците

By

Разводот, разделбата и живеењето сам честопати можат да бидат причина за влошена здравствена состојба кај мажите, како и зголемена смртност, се вели во неодамнешниот труд од Данска, кој беше објавен во лондонскиот „Журнал за епидемиологија и јавно здравје” (Journal of Epidemiology & Community Health).

dobivaj vesti na viber

По неколкуте направени истражувања кои покажаа поврзаност меѓу социјалната изолација (осаменоста) и повисоките стапки на болести и открија дека западните општества имаат највисок раст на луѓе кои живеат сами, професорот Рике Лунд од Универзитетот Копенхаген во Данска и неговиот тим решија да побараат поврзаност меѓу осаменоста и заболувањата. Па така тие открија дека разделбата, разводот, смртта на сопружникот, а потоа и осаменоста доведуваат до здравствени проблеми.

Во истражувањето учествувале 4.835 луѓе на возраст од 48 – 62 години. Кај луѓето кои живеат сами повеќе од седум години, има зголемување на ризикот од болести за 12 отсто.

Иако кај мажите биле откриени здравствени проблеми по разводот, сепак не бил откриен таков ефект кај жените.

Ќе ви се допадне

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime My Hero Academia (Dub) Episode 5

english anime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2

4Anime Attack on Titan

anime websites 4Anime Dragon Ball Z (Dub)

watch anime online Attack on Titan Final Season Part 2

tải go88