Зошто треба да се истегнувате секој ден

Резултатите се видливи за само неколку сесии и треба да се истегнуваме во текот на целиот тренинг.

Затегнатост и еластичност на кожата

За време на истегнување, протокот на крв во мускулите значително се зголемува. Забрзаниот метаболизам придонесува за согорување на досадните масни наслаги, а кожата станува позатегната. Со одење на тренинг можете да му кажете збогум на целулитот во пределот на стомакот и бутовите.

Правилно држење на телото

Редовното вежбање ја подобрува рамнотежата на телото и ја ублажува мускулната напнатост. Благодарение на тоа исчезнуваат болките во грбот и долниот дел на грбот, се спречува таложењето на внатрешните соли и се коригираат неправилностите во држењето на телото. Грациозното одење веќе не е сон, а половина ден во вашите омилени високи потпетици повеќе не е ноќна мора.

Безболен менструален циклус

Вежбањето ја зголемува циркулацијата на крвта во карличните органи и ги опушта мускулите, што доведува до нормализирање на циклусот и намалување на грчевите во матката. Покрај тоа, издржливоста и еластичноста во пределот на карлицата може да се применат во вашиот сексуален живот – задоволете го со нови пози и слободно направете уште еден нов час за истегнување.

Олеснување на стресот

Истегнувањето се бори со мускулни грчеви предизвикани од ослободување на хормони на стрес. Релаксацијата ја нормализира спроводливоста на нервите и помага да се справите со негативните емоции.

Scroll to Top