Домашни кифли со мармалад

By

Потребни состојки:

dobivaj vesti na viber

1/2 коцка квасец
1 лажица брашно
1 лажица шеќер
200 мл млако млеко
200 гр свинска маст
1 ванилин шеќер
400 гр брашно
1 лажичка сол
мармалад по вкус
шеќер во прав за валкање

Начин на подготовка:

Во длабок сад го ставаме квасецот, шеќерот, 1 лажица брашно и млекото. Мешаме да се соединат убаво состојките и оставаме да се активира квасецот. Потоа ја додаваме свинската маст, мешаме да се соединат убаво состојките. На крај ги додаваме ванилата, брашното и солта. Замесуваме меко, нелепливо тесто и го оставаме во ладна просторија 2,5 до 3 часа. Го вадиме тестото од садот и од крпата, на малку набрашнета работна маса и формираме топка која ја делиме на два дела. Од секој дел на набрашнета работна маса расукуваме тркалезна кора и сечеме на 16 делови, за 16 кифлички. На секој дел ставаме по пола лажичка мармалад и формираме кифлички, кои ги редиме во плех врз хартија за печење. Ги покриваме и ги оставаме на топло 40 минути да стасаат. Постапката е иста и со другата половина од тестото. Стасаните кифлички ги печеме во загреана рерна на 200 степени. Кога ќе остинат ги валкаме во шеќер во прав.

 

Ќе ви се допадне

dubbed anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Naruto (Dub)

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 8

To Your Eternity Episode 13

anime sites Dragon Ball Z (Dub)

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

tải go88