Детален водич за нега на лицето после педесеттата година од животот: Како да го задржите сјајот на кожата и да ја сочувате нејзината убавина

Секоја жена знае дека убавината доаѓа одвнатре, но сака да изгледа добро и однадвор без разлика на годините. Еве како треба да изгледа негата на кожата во 50-тите.

1. Што се случува со женската кожа како што старееме?

Без разлика како се чувствувате за промените на вашата кожа, стареењето е неизбежно. Исто така има и многу што да се каже за грижата за позрелата кожа, која изгледа уште постара поради грешките во рутината за нега. Влијанието на штетните состојки на кожата може да се манифестираат во форма на сувост, пигментација, фини линии и брчки, како и црвенило, развој на бенигни и малигни промени.

Ова се сведува на две работи: намалување на бројот и активноста на клетките на кожата и намалување на нивото на естроген, што секако е симптом на менопауза. Естрогенот е неопходен за хидратација на кожата бидејќи го подобрува производството на маснотии, го зголемува задржувањето на водата во клетките на кожата и ја подобрува функцијата на бариерата на кожата.

2. Како жените над 50 години треба да се грижат за својата кожа?

Иако ефектите од стареењето се неизбежни, постојат производи, третмани и холистички практики кои жените можат да ги прифатат за да го поддржат здравјето и функцијата на нивната кожа.

3. Најдобри производи и состојки за жени над 50 години

1. Крем за сончање 

Една од најчестите причини за стареење е оштетувањето на сонцето и изложеноста на УВ зраците. Затоа, кога станува збор за заштита на вашата кожа, најважното нешто што можете да направите е да носите крема за сончање. Побарајте крема со заштита над 30 од UVA и UVB штетните зраци.

2. Хидратација 

Како што старееме, нашата кожа станува посува бидејќи нашата епидермална бариера слабее, а со тоа задржува помалку влага и е поподложна на трансепидермални загуби на вода. Поради оваа причина, од клучно значење е да се вклучат производи кои се фокусирани на подлабока хидратација на кожата. Состојки на кои треба да внимавате се: керамид, глицерин, шеа путер и масни киселини, кои може да се нанесат над серумската хијалуронска киселина за дополнителна влажност на кожата.

3. Средства за чистење

Како што старееме, нашата кожа исто така станува почувствителна и има потреба од помеки состојки. Одлучете се за нежни средства за чистење без мирис, кои веројатно нема да ја нарушат бариерата на кожата. Покрај тоа, им овозможува на другите активни состојки, кои ги користите во вашата дневна рутина за нега на кожата, да делуваат без ризик од иритација. Друга работа што треба да се има на ум е температурата на водата. Кога се миете, користете млака вода, не топла, бидејќи може да ви ја одземе природната влажност од вашата кожа.

4. Ретинол

Дали знаевте дека околу 30% од колагенот во кожата се губи во првите пет години по менопаузата? Ако веќе редовно користите серум со ретинол, ретиноидите на рецепт можат значително да го зголемат производството на колаген во кожата.

5. Пептид

Ако ретинолот е премногу агресивен за вашата кожа, тогаш користете производи кои содржат пептиди. Тие го стимулираат производството на колаген, што може да ја зголеми цврстината и еластичноста на кожата. Тие се нежна, но ефикасна алтернатива на ретинолот, кој има тенденција да ја влоши сувоста со текот на годините.

4. Најдобри третмани и техники за жени над 50 години

Покрај производите за нега, постојат и голем број третмани кои може да се користат за зачувување и одржување на кожа здрава по менопаузата. Експертите тврдат дека е забележан пад на бројот на пациенти кои се одлучуваат за затегнување на лицето и хируршки процедури, како и за нехируршки техники за подмладување.

Со оглед на очигледниот пад, 50-годишните жени сè повеќе бараат поприродни начини да ја сокријат староста на својата кожа.

1. Ласери и LED светлосна терапија

Употребата на ласерски или светлосни уреди може да биде особено корисна кога станува збор за намалување на црвенилото. Може да се користи и за регенерација на кожата, зајакнување на колагенот и подобрување на изгледот на фините линии. По третманот, потребно е релативно малку време да се опорави, а одлично е што го поттикнуваат телото да произведува сопствен колаген.

2. Инјекции и профило

Инјекциите се уште еден одличен начин да се намали појавата на фини линии и брчки, како и да се врати цврстината на опуштената кожа. Користејќи комбинација од стратешки поставен ботокс и филери, медицинските работници можат да ја подигнат кожата, да го обликуваат лицето и да додадат волумен таму каде што природно е намалено.

Доколку не сте сосема подготвени за инјекции, третманот профолио е одлична алтернатива. Тој го подобрува тонот на кожата, текстурата, хидратацијата и еластичноста. Содржи најголема концентрација на хијалуронска киселина и е одличен сојузник во борбата против стареењето на кожата.

3. Хемиски пилинг

Хемискиот пилинг со средна длабочина може да се користи за да се подобри нерамномерниот тон на кожата и да се отстранат флеките и темните дамки.

4. Преглед на младежите

Дерматолозите особено ја нагласуваат важноста на годишните кожни прегледи од страна на дерматолози, со цел да се испитаат и бенките или кожните лезии.

5. Најдобрите промени во животниот стил за жените над 50 години

Иако изгледа очигледно, одржувањето на здравјето на вашата кожа е многу повеќе од третмани и производи за нега. Нема смисла да направите совршена рутина за нега на кожата ако вашиот животен стил е нездрав. Одржувањето на општото здравје е подеднакво важно.

1. Сон

Најважно нешто што можете да направите за вашето здравје е да спиете доволно. Експертите препорачуваат, ако можете, осум часа навечер.

2. Намалете го стресот

Како и недостатокот на сон, така и високото ниво на стрес може да ги влоши ефектите од стареењето на кожата. За се справите со стресот, практикувајте јога, медитација или вежби за дишење.

3. Вежбајте

Како што старееме, така вежбањето станува сè поважно, не само за превенција од болести, туку и за зајакнување на менталното здравје, когнитивните функции и благосостојбата.

4. Диета и суплементи

Без разлика дали тоа е резултат на побавен метаболизам, менопауза и хормонални промени, многу жени во нивните позрели години генерално имаат потреба од помалку калории, но им требаат дополнителни хранливи материи за да го поддржат целокупното здравје и благосостојба.

Најважните хранливи материи вклучуваат витамин Д, протеини, калциум и Б витамини, кои можете да ги добиете со комбинација на додатоци и храна како што се печурки, млеко, лиснат зеленчук и сок од портокал збогатен со калциум.

Други намирници кои треба да ги вклучите во вашата исхрана по 50-тата година се: лосос, кој не само што е богат со протеини, туку е и одличен извор на омега 3 и масни киселини; мешунките, кои помагаат да се заштити телото од болести; ореви, кои го одржуваат срцето здраво; куркума, која е моќен антиоксиданс и е докажано дека влијае врз здравјето на зглобовите и мозокот; и боровинките, кои помагаат во зајакнувањето на когнитивните функции.

Обидете се да ја намалите или избегнувате преработената храна и месото, намалете го внесот на сол бидејќи тој е поврзан со висок крвен притисок.

Ограничете ги слатките задоволства, бидејќи тие можат да бидат полни со калории и со ниска хранлива вредност.

И на крај, мудро избирајте ги мастите: транс и заситените масти често се кријат во путерот, десертите, маргаринот и преработената храна.

Исто така, препорачливо е да го ограничите внесот на алкохол и никотин.