(Галерија) Со вода за к’смет фудбалерите тргнаа на Европско, а и Заев успеа да ги испрати на аеродром

By

Македонските репрезентативци утрово тргнаа во Букурешт, Романија, каде што првпат ќе играат на Европското првенство во фудбал. На поаѓање пред хотелот им фрлија вода за к’смет, според стариот обичај. Фудбалерите пред да заминат се сретнаа со претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини, а потоа на аеродромот ги пречека премиерот Зоран Заев, кој се сликаше со нив и им посака среќа.

За потсетување, Заев инсистираше да се види со фудбалерите макар и во кафеана за да им посака среќа, но претседателот на ФФМ, Сејдини, не дозволуваше, оти, според него, такви биле правилата на УЕФА.

Ова е прво големо натпреварување на македонските фудбалери кои изминатите недели се подготвуваа во Скопје. Тие одиграа два контролни натпревара, со Словенија и со Казахстан, па најавија дека ќе се борат за победа и бодови на секој натпревар.

Првиот натпревар фудбалерите ќе го играат на 13 јуни против Австрија, со Украина играат на 17 јуни и третиот натпревар е закажан за 21 јуни против Холандија.

Фото: ФФМ

Ќе ви се допадне

AnimeFLV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AniWatch: Tenkuu Danzai Skelter+Heaven anime episode Full online free at https://aniwatch.pro free anime

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

ANIMEFLIX: Venus to Mamoru! anime episode 24 online free at https://animeflix.nl animeflix weathering with you

Starity: https://starity.hu/profil/293399-animeflixnl/

Soundcloud: https://soundcloud.com/animeflixnl